В Турция младият разследващ журналист Догу Ероглу се занимава с темата за „Ислямска държава“ от години. Наскоро от печат излезе книгата му „Мрежите на „Ислямска държава“ – логистика, радикализация и организация в Турция“.
Ероглу е възпитаник на Средноизточния технически университет в Анкара. Работил е в ежедневниците „Джумхуриет“ и „Биргюн“. През 2015 г. специализира в Института за изследване на правата на човека към Колумбийския университет в Ню Йорк. Автор е на редица журналистически разследвания за „Ислямска държава“, които публикува в турската и чуждестранната преса. По-късно събира и допълва статиите си и така се ражда книгата. За мотивите да го направи и начините, по които работи, Ероглу.
„Първият ми мотив беше любопитството. Пресата, както и политическите кръгове в Турция, имат предразсъдъци по въпроса. Левицата имаше свои виждания за радикалите, проправителствените или проислямски издания почти изцяло се правеха, че не забелязват проблема. Първата ми цел беше да разбера кои са тези радикали. Турция също така има дълга история с Кюрдската работническа партия – нейното движение и радикализацията на млади хора да се включат в ПКК. Единственият медиен дискурс, който помня от детските години за ПКК, е, че младежите са заблудени от тези, които са ги вербували. Помня как всички активисти на ПКК, привличащи хора, бяха наричани „пионки“ и „пешки“. Когато видях, че държавата прави същото с вербуваните от „Ислямска държава“ – твърди, че са или лоши по рождение, или подведени, помислих, че има нещо проблематично. Не бях тласкан от амбицията да докажа, че това не е така. Просто бях любопитен и исках да посетя лично местата, където радикализацията се случва.“
„Започнах работа на терен през 2014 г. 2014-а и 2015-а бяха отворен прозорец за изследователите на терен. През 2016 г. вече не можеха да намерят симпатизанти или бивши бойци на „Ислямска държава“. По-рано обаче турските сили за сигурност и държавата не бяха взели превантивни мерки. Това беше пикът на пропагандата на „Ислямска държава“ и опитите ѝ да вербува хора, да изгражда логистика. Пропагандираха открито, съобщаваха за събиранията си. Тогава хората, които бяха радикализирани, не бяха толкова подозрителни.
Мястото на Турция в стратегията на „Ислямска държава“ е ключово по две причини. Първо, това е най-дългата сухопътна граница на групировката с останалия свят. Второ, тъй като тя е във война с Ирак и Сирия, най-лесният път за доставки и движение на бойци е именно от север, смята журналистът.