Историята на Земята, подобно на Слънцето, датира от преди повече от 4,5 милиарда години. Тъй като Слънцето става по-ярко с възрастта, учените вярват, че то неизбежно ще се намеси във и без това деликатния въглероден цикъл на планетата, причинявайки изчерпване на атмосферния въглероден диоксид до степен, че растенията на Земята просто ще гладуват.
В ново проучване, ръководено от геофизика от Чикагския университет R. J. Graham, учените установиха, че това няма да се случи най-малко 1,6 милиарда години, пише Science Alert. Обърнете внимание, че това потенциално удвоява прогнозираната продължителност на живота на растенията и животните на Земята, както и продължителността на времето, през което сложният живот има шанс да се развие. Резултатите също предполагат, че появата на интелигентен живот всъщност може да бъде по-малко сложна и следователно по-често срещана, отколкото се смяташе досега.
Като се има предвид настоящата климатична и екологична ситуация, може да изглежда нелогично, че повишаващата се температура на Слънцето може да доведе до намаляване на въглеродното съдържание в земната атмосфера. Но, според авторите на изследването, скоростта на затопляне ще бъде значително по-ниска от днешната - за това говорят различни геоложки процеси.
Изветрянето на силикатните скали от ветрове и дъжд в крайна сметка ги кара да абсорбират въглероден диоксид, който често се погребва от геоложки процеси и след това се освобождава в земната атмосфера по време на вулканична дейност. Този процес всъщност е завършването на карбонатно-силикатния геохимичен цикъл на Земята. Това е основният цикъл на неорганичния въглерод на Земята и той променя съдържанието на CO2 в земната атмосфера за милиони години.
В същото време Слънцето, както показват предишни изследвания, става с 10% по-ярко на всеки милиард години. В резултат на това то постепенно затопля Земята, подхранвайки все повече и повече атмосферни влияния, като по този начин „отмива“ все повече и повече CO2 от атмосферата. За съжаление, това е лоша новина за растенията и целия живот на планетата, който зависи от въглеродния диоксид.
Учените са стигнали до извода, че изветрянето на CO2 от атмосферата ще създаде по-стресираща среда за сухоземните растения и в крайна сметка ще доведе до тяхното изчезване поради липса на въглероден диоксид и прегряване.
Греъм и неговият екип също откриха, че атмосферните влияния слабо зависят от температурата, както се смяташе преди. В резултат на това взаимодействието между климата, производителността и времето води до забавяне и дори временно обръщане на спада на CO2, забавяйки изчезването на растенията с до 1,86 милиарда години. Учените обаче също така отбелязват, че техните модели не са взели предвид всички променливи, като обратна връзка от облаците и водния цикъл, което също може да повлияе на резултатите.
В проучването учените са разгледали няколко сценария за бъдещето на Земята и са открили, че повечето растения, чиято фотосинтеза губи ефективност при по-ярки и горещи условия, ще измрат по-рано от други. Очаква се това да се случи след около 500 милиона години. В същото време растения като захарна тръстика и царевица ще продължат да съществуват.
Намаляването на броя на растенията вероятно също ще доведе до намаляване на броя на животинските видове и продължителността на живота поради недостиг на храна и рязко падащи нива на кислород. Учените обаче смятат, че дори и в тази ситуация някои анаеробни микроби ще могат да оцелеят, докато Слънцето не нагрее още повече.
Прочетете още
- 19:00 "На пешеходна пътека се спира, глупако!" – възмущение след инцидент във Варна
- 22:00 Виене от самота на Вълчата луна: как ще повлияе Пълнолунието в Рак и Лъв на 14 януари
- 21:00 „Така изглежда адът": мъж умря за три минути и описа какво е видял в "оня" свят
- 20:00 Знаменитостите, които загубиха домовете си при пожарите в Лос Анджелис