Ваканцията на дете се превърнала в медицински проблем няколко месеца след ухапването от игуана. Лекари съобщиха за необичаен случай, при който игуана предава инфекция, наречена Mycobacterium marinum, на тригодишното момиченце Лена Марс от Сан Хосе, Калифорния, което е на посещение в Коста Рика със семейството си.
Докато се наслаждавало на торта на плажа, игуаната грабнала лакомството и ухапала Лена по лявата й ръка. Въпреки че повърхностната рана била бързо дезинфекцирана и заздравяла, пет месеца след инцидента на гърба на ръката на Лена се появила малка подутина. През следващите три месеца подутината постепенно се увеличила, зачервила се и станала леко болезнена. Изследователите са свързали инфекцията с ухапването от игуана, подчертавайки необходимостта да бъдете внимателни, когато имате работа с влечуги.
Докато посещава Станфордската детска болница в Калифорния, ултразвук разкрива пълна с течност бучка на ръката на Лена, която прилича на ганглийна киста. Въпреки това местоположението и симптомите не съответстват на тази диагноза. Хирург-ортопед отстранява образувание с дебелина 2 см и по време на процедурата забеляза гной, което показвало инфекция.
По-нататъшното изследване на тъканите разкрива обширна тъканна смърт и некротизиращо грануломатозно възпаление, причинено от инфекция с M. marinum, която е резистентна към обичайните антибиотици, включително амоксицилин. Лекарите предписали антибиотиците рифампин (рифадин) и кларитромицин (кларицид) за лечение на инфекцията и за щастие Лена се повлияла добре от лечението.
На предстоящия Европейски конгрес по клинична микробиология и инфекциозни болести, който ще се проведе на 15-18 април в Копенхаген, Дания, ще бъде направена презентация за скорошното откритие. Майката на Лена, Луиз Марс, сподели в прессъобщение, че дъщеря й все още е в процес на възстановяване от операцията през ноември и раната едва сега се затваря. Въпреки трудностите, Луиз описва Лена като невероятно смела и се справя добре със ситуацията. Авторите на изследването смятат, че случаят на Лена е първият докладван случай на инфекция с M. marinum от ухапване от игуана. Известно е, че тази бактерия причинява подобно на туберкулоза заболяване при рибите и заразява хора, които влизат в контакт със замърсена сол или прясна вода чрез кожни рани.
Ухапванията от игуана могат да доведат до различни инфекции, включително Serratia marcescens и Staphylococcus aureus, както и Salmonella enterica. Проучванията показват, че 75% до 90% от пленените и дивите влечуги са колонизирани с тези бактерии.
Водещият автор на изследването д-р Джордан Мах от Медицинския факултет на Станфордския университет обясни, че M. marinum предпочита ниски температури за оптимален растеж и че студенокръвните игуани, които варират от 22 до 37 градуса, могат да служат като резервоар за тези микроби. Вследствие на ухапването момичето е заразено с рядко срещана при хората бактерия. Резултатите от проучването подчертават възможността игуаните да са носители на опасни бактерии, способни да причинят тежки инфекции, което може да помогне на здравните специалисти да идентифицират по-малко известни бактериални инфекции, произтичащи от необичайни зоонозни експозиции, съобщи в прессъобщение д-р Мах.
Превод: GlasNews