През следващите дни Украйна планира да свика среща на Съвета за национална сигурност и отбрана, за да одобри санкции срещу Русия. Това бе обявено от главния прокурор Юрий Луценко. Думите му бяха потвърдени от президента Петро Порошенко: „Няма съмнение, че Русия ще плати висока цена за агресията“.
През тази седмица украинските власти обсъдиха ситуацията, развила се след инцидента в Азовско море със западни партньори. Киев призова за по-строги санкции срещу Руската федерация. Председателят на Върховната Рада Андрей Парубий се обърна писмено към вицепрезидентът на САЩ Майкъл Пенс: „Призовавам ви да използвате всички възможности, за да спрете руската агресия срещу Украйна чрез прилагане на допълнителни енергийни и финансови санкции“.
Киев получи отговор от държавния секретар на САЩ Майкъл Помпейо, който тази седмица в Брюксел участва в среща на външните министри на страните-членки от НАТО. Той заяви, че участниците показаха „пълно единство за това, че действията на Русия са незаконни и неприемливи“, съобщиха украински агенции.
Експертите в Киев се съмняват, че украинското предложение ще бъде прието: те напомнят за важни руско-турски икономически проекти, сложни американо-турски отношения. Бившият служител на украинското външно министерство Олег Волошин отбеляза, че срещата на върха на Г-20 показа: В света на голямата политика никой не иска да се кара сериозно.
Главният прокурор заяви, че украинската страна повече от месец е„събирала информация“. Очевидно е, че подготвителната работа за въвеждането на украинските санкции започна във връзка с изборите, проведени в началото на ноември в Донецка народна република и Луганска народна република, срещу които категорично се противопостави Киев. Сега списъците са полезни във връзка с инцидента в Азовско море. „Мога да ви кажа, че това са четири тома с височина приблизително 40 см, а на всяка страница от тези томове има до 15 юридически лица. Това означава, че има огромен брой юридически лица и физически лица – жители на Руската федерация, които правят бизнес в Украйна“, заяви Луценко.
Експертите отбелязват, че руските компании имат монополно положение предимно в енергийния сектор. Съоснователят на Фондацията за енергийни стратегии Юрий Королчук изброи болезнените точки, които може да бъдат засегнати скоро. Той припомни, че Украйна купува въглища от топлоцентрали в Русия: „Днес запасите в складовете на ТЕЦ са на допустим минимум. Сега няма нищо, което да замени въглищата от Русия … „Освен това Украйна получава 80% от ядреното гориво за АЕЦ от Руската федерация“.
Королчук спомена също петролните продукти – бензин, дизелово гориво. Лъвският дял на украинския пазар е внос на гориво, произведено от руски нефт. „Армейската техника с какъв дизел марширува? Реторичен въпрос“, попита той. И накрая, експертът обърна внимание на фактът, че решението за налагане на военно положение е спряло преговорите за участието на европейските партньори в управлението на украинската газопреносна система след 2019 г.