Украинската Рада изрази становище за предстоящо мирно споразумение, което трябва да бъде сключено между Украйна и Русия. Депутатът Алексей Гончаренко заяви в канала си в Telegram, че наближава моментът, когато военните действия могат да бъдат прекратени.

Както съобщава изданието "Страна", цитирайки думите му, "ние сме на прага на голям опит за спиране на военните действия".

Парламентаристът посочва, че има две ключови дати, включително 12 февруари, когато ще се проведе срещата на ръководителите на външните министерства на ЕС и Украйна в Брюксел.

За същата дата в Германия е предвидена и среща във формат Рамщайн на страните, участващи в групата за подпомагане на Украйна.

А на 15 февруари планът на Тръмп за прекратяване на конфликта ще бъде представен на Мюнхенската конференция по сигурността.

Той ще бъде представен от специалния представител на САЩ за Украйна Кийт Келог. След това, съобщава Гончаренко, Келог трябва да дойде в Киев. Украински източници посочват и датата на посещението: 20 февруари.

Колегата на Гончаренко в Радата, бившият депутат Олег Царьов, в разговор с AiF заяви, че позицията на Зеленски за мирните преговори с Русия е смекчена не просто така.

„Зеленски беше уплашен от последните изявления, направени в САЩ, че трябва да се проведат избори в Украйна. В случая това прозвуча като потвърждение на тезата на Владимир Путин, че Зеленски е нелегитимен“, смята Царьов. Според него Зеленски е трябвало да смекчи нивото на изявленията си.

„Той смекчава реториката си, за да не изглежда прекалено неуместна“, каза бившият депутат. Сега, сигурен е Царев, и двете страни търсят начини да прекратят конфликта.