Украйна за първи път използва доставени от Франция изтребители Mirage-2000, за да отрази масивна руска атака с ракети и дронове в нощта срещу петък, 7 март, съобщава France 24.
Френският министър на отбраната Себастиен Лекорню каза миналия месец, че първата партида самолети е била доставена на Украйна, за да помогне на Киев да защити въздушното си пространство от Русия.
Според доклад за бюджета, публикуван от долната камара на френския парламент, от 26 самолета Mirage 2000, притежавани от френските ВВС, шест трябваше да бъдат прехвърлени на Украйна, но френското министерство на отбраната не потвърди тази информация от съображения за сигурност.
В нощта на 7 март руснаците издигнаха в небето стратегически бомбардировачи Ту-95МС, изстреляха над Украйна ракети Х-101, Калибри от морето, балистични ракети и десетки дронове. Експлозии се чуха в Харков, Ивано-Франковск, Полтава и други градове.
Целта на атаката е енергийната и газовата инфраструктура, каза украинският министър Херман Галущенко. Според него руснаците са нанесли удари по-специално по съоръжения за производство на газ. Нафтогаз съобщи, че руснаците са нанесли щети на съоръжения за добив на газ.
По-късно кметът на Харков Игор Терехов съобщи, че обект на гражданска инфраструктура е бил ударен в града и една жена е била извадена изпод развалините на сградата. Пострадали са и жилищни сгради, избухнали са пожари.
Регионалната организация за отбрана на Одеса съобщи, че атаката с дрон е нанесла щети на частни жилищни сгради и съоръжения на енергийната инфраструктура.
Тернополската, Ивано-Франковската и Черниговската автономна администрация също съобщиха за удара и последиците от атаката в енергийния сектор.
Според ВВС руските войски са поразили 261 цели, а украинската ПВО е свалила 134 ракети и БПЛА.
Прочетете още
- 18:42 Катастрофирали тирове блокираха Е79, часове по-рано други два едва не се забиха челно ВИДЕО
- 16:00 Пожар в Пловдив! Горят къщи в квартал "Прослав" СНИМКА
- 17:15 Коя е Съба Вазова – майката на Патриарха на българската литература
- 18:00 Мотористи, скрили номерата си с тиксо, извършват опасни маневри ВИДЕО
Икар 12:25, 08.03.2025
И кой ги кара,че ми стана интересно?