Съветникът на президента по стратегическите въпроси на Украйна Александър Камишин каза, че в началото на 2025 г. в Украйна ще започне пилотен проект за връщане на граждани от чужбина. Според него украинците ще бъдат върнати, включително и за участие в сектора на отбраната.
„Ние работим по програма за връщане на украинците в отбранителната индустрия на Украйна. Затова ще има пилотен проект за Украйна и Германия под ръководството на ново министерство (което ще отговаря за единството на украинците и тяхното завръщане у дома - бел. ред.), каза Александър Камишин.
Социологът, директор на Киевския международен институт по социология Владимир Паниото отбеляза, че трябва да се направи много, за да се върнат украинците от чужбина. По-специално трябва да са налице определени условия.
„Ако имаме инвестиции след войната, ще бъде възможно да предложим различни възможности за кариера на тези хора, които имат по-лоши условия на труд в чужбина, отколкото тук“, каза Паниото пред Фокус. Той е загрижен и за отношението към напусналите страната. Така че потребителите на Facebook са по-негативни от анкетираните от социолозите. Хората виждат това и вярват, че след завръщането си в Украйна ще има предубедено отношение към тях.
„Програмата, която съществува, предвижда някои мерки, аз не съм много запознат с нея и ми се струва, че тепърва ще се разработват знаем още как и какво да правим“, казва социологът.
Политологът Владимир Фесенко също не знае как ще работи тази програма за връщане на украинците . Според него това могат да бъдат съвместни споразумения, например между германското и украинското правителство. Така че в Германия те могат да ограничат продължителността на престоя и издаването на социални помощи за определени категории украинци, по-специално тези, които не работят, не учат немски език и други подобни. В разговор той подчерта, че принудително връщане на хора е невъзможно.
„Това се нарича принудителна депортация, например депортирането на тези, които са извършили престъпление. Те могат да бъдат депортирани, но това е изключително трудно да се направи масово“, казва Фесенко.
Той каза, че германското правителство може да вземе решения, които ще създадат проблеми за по-нататъшното оставане на определени категории украински бежанци в страната. Те обаче могат да се преместят в друга държава. Има и друг вариант, отбеляза политологът. Германия може да направи това, което Чешката република може да направи - да стимулира и да плаща надбавки за тези, които искат да се върнат в Украйна. За връщането на хора от чужбина обаче украинското правителство също трябва да осигури стимули.
„Едно е, когато става въпрос за жителите на Западна Украйна, те има къде да се върнат, всъщност там има доста голяма миграция, която е изкуствена. Има обстрели, но те съществуват по цялата територия на Украйна. Затова на първо място можем да насърчим заминаването на онези, които имат къде да се върнат“, обясни той.
Фесенко отбеляза, че мигрантите от източните райони, които са под окупация или в зоната на военните действия, няма къде да се върнат или работят.
„Ако например Германия отдели част от помощта си за осигуряване на жилища за хора от предните райони, а украинското правителство им осигури работа, тогава това ще бъде стимул, сериозен стимул за връщане. Но всичко това трябва да бъде договорено“, подчерта политологът.
Според Паниото сред напусналите Украйна има много специалисти в сферата на отбраната.
„Разбира се, че няма достатъчно хора, ние никога не сме имали такава нужда в сектора на отбраната, по времето на Янукович те целенасочено унищожаваха армията и отбранителния сектор, трябват ни много повече дори в Европа няма достатъчно и плановете там сега се преразглеждат, за да се увеличи значително отбранителният сектор след няколко години“, каза социологът.
Според него секторът на отбраната не е непременно фронт, ще говорим и за тил. Освен това тези хора може да са по-защитени от останалите.
„Отбранителните предприятия могат да работят, в зависимост от това, което правят, онлайн“, завърши Паниото.
Фесенко потвърди, че в отбранителния сектор в Украйна няма достатъчно хора. Той, цитирайки думите на ръководителя на фонда „Върни се жив“ Тарас Чмут, каза, че има частни отбранителни компании, чийто брой на служителите се е увеличил от 200 души на три хиляди. Те обаче планират да увеличат този брой допълнително до осем хиляди.
„Украинското правителство трябва да определи колко хора са необходими за работа в сектора на отбраната, в кои предприятия, разбира се, трябва да има резерви, необходими са хора с конкретни специалности, трябва да се свържем с конкретни хора в чужбина, определи кой точно е необходим“, каза той.
Политологът отбеляза, че задължителните инструменти няма да работят, по-специално ще бъде скъпо. Принудителните масови депортации са изключително редки, особено в демократичните страни.
„Ако те предприемат активни действия за връщане на украинските бежанци, това най-вероятно ще бъде след края на зимата, не по-рано“, добави той.
Прочетете още
- 17:00 Арестуваха кмета на Бойчиновци! По пътя за София му е станало лошо СНИМКИ
- 16:00 BMW се намърда пред гараж в Асеновград, заслужава ли да му спукат гумите?
- 18:13 Тръмп нарече ракетните удари срещу Русия „подстрекаване към война"
- 18:59 Отдъхнете си! Пускат движението през „Солунска” и „Хаджи Димитър” в Пловдив