Бъдещето на близо 4,3 милиона украински бежанци в Европейския съюз е застрашено поради липсата на ясен план за действие след евентуално прекратяване на огъня между Русия и Украйна.
От началото на пълномащабната инвазия през 2022 г. украинците получиха защита съгласно Директивата за временна закрила (TPD) на ЕС, която им позволи да пребивават законно, да работят и да се възползват от основни социални услуги в страните от ЕС. Въпреки това, въпреки удължаването на директивата до март 2026 г., нейният „временен“ статут създава правна и социална несигурност за бежанците, съобщи изданието Etsgastі.
Данните на Агенцията на ООН за бежанците показват намаляване на намерението да се върнат в Украйна: през 2024 г. само 65% от анкетираните украинци в чужбина са планирали да го направят, което е с 12% по-малко от 2023 г. Броят на онези, които не очакват да се приберат у дома, се е удвоил - от 5% на 11%. Прекратяването на огъня може да промени изцяло ситуацията, позволявайки на приемащите страни да решат дали да облекчат мерките или да „насърчат бежанците да се върнат у дома“.
На този фон страните-членки на ЕС проучват възможни сценарии. Чехия, която заедно с Германия и Европейската комисия води активни преговори в рамките на полското председателство, подготвя обща позиция за заседанието на Съвета на вътрешните министри през юни. Окончателното решение за прекратяване или удължаване на TPD трябва да бъде взето единодушно от целия ЕС.
Някои страни вече въвеждат национални програми за дългосрочна защита. По-специално, Полша планира да предложи тригодишен статут на временно пребиваване за украинци, които са били в страната поне една година. В Чешката република украинците, които са живели там повече от две години и имат работа, ще имат достъп до ново специално петгодишно разрешение за пребиваване със задължително посещение на училище за децата им. Австрия, Италия, Естония и Латвия разработват свои варианти за интеграция, а в Германия решението ще зависи от бъдещия състав на правителството, въпреки че МВР вече е подготвило няколко варианта.
Припомняме, че мъжете на възраст от 18 до 60 години в чужбина могат да получат паспорт на гражданин на Украйна или документ за задгранично пътуване без физическо представяне на документ за военна регистрация. Съответните промени станаха известни на 1 април.
Нека добавим, че докторът по философия, професор, заместник-ректор на Европейския университет Сергей Ягодзински на 6 април по телевизионния канал Kiev24 изрази мнение, че украинските тийнейджъри на възраст 15-17 години, които са заминали в чужбина с родителите си, няма да се върнат обратно, защото са се адаптирали към новите условия на живот. Но държавата трябва да направи „всичко необходимо“, за да „не отчужди децата“ заради желанието да върне семействата и да „настани физически“ учениците на бюрата им.
Прочетете още
- 14:00 Шофьор: Грам не намали г-н румънецът, мнението го оставям на вас! ВИДЕО
- 20:00 Априлски сняг и интернет буря: пингвини, Дядо Коледа и щъркели в шок от „пролетта" СНИМКИ
- 11:00 Преди протеста срещу убийствата на пътя: Диана Русинова с тежка, но точна метафора
- 16:00 Заснеха мечка с мечета в Балкана над Карлово ВИДЕО