Хиляди хора устояха на ниските температури и снега, за да протестират както за, така и против президента на Южна Корея пред резиденцията му в Сеул.
Миналата седмица беше издадена заповед за ареста на президента Юн Сук Йол. Той обяви военно положение и нареди на войските да обкръжат Националното събрание на Южна Корея на 3 декември.
Асамблеята единодушно отмени декларацията за няколко часа и на 14 декември отстрани г-н Юн , като го обвини в бунт.
В същото време антикорупционните органи и прокуратурата започнаха отделни разследвания на събитията.
Миналия вторник съд в Сеул издаде заповеди за задържането на Юн и за претърсване на дома му, но изпълнението им, докато той остава в резиденцията, е сложно.
Десетки служители се провалиха в опита си да изпълнят заповедите в петък, когато бяха принудени да се оттеглят след шестчасово противопоставяне със службата за сигурност на президента.
Преди изтичането на заповедите в полунощ в понеделник хиляди протестиращи срещу Юн се събраха близо до портите на президентската резиденция в неделя, докато про-Юн групи се събраха на близката улица. Те бяха разделени от полицейски барикади.
Някои от демонстрантите се бяха събрали през нощта, когато температурите паднаха под -5°C на фона на предупреждение за силен сняг.
Говорейки на сцената на митинга срещу Юн, активистът Ким Юн-джонг каза: "Президентската служба за сигурност продължава да укрива престъпник."
Наблизо поддръжниците на Юн държаха плакати с послания, включително „Ще се борим за президента Юн Сук Йол“ и „Спрете кражбата“ – фраза, популяризирана от поддръжниците на Доналд Тръмп след загубата му на изборите през 2020 г.
В самата резиденция служителите по сигурността бяха забелязани да поставят бодлива тел, вероятно в подготовка да отблъснат нов опит за арест.
Адвокатите на президента твърдят, че заповедта за арест е противоконституционна, тъй като агенцията, която ръководи разследването, няма правомощия да разследва твърдения за бунт.
Министърът на отбраната на Юн, шефът на полицията и няколко висши военни командири досега са били арестувани за ролята им в спора за военното положение.