В края на март малката азиатска държава Бруней обяви, че въвежда изключително строги наказания за хомосексуализъм - публична екзекуция с камъни. Законът е крайна форма на фундаменталисткото ислямско право - шариат.  Съобщението беше посрещнато с бурни протести от ООН, редица правозащитни организации и дори от някои звезди като Джордж Клууни, Елтън Джон и Елън ДеДженеръс. Въпреки това - от днес законът влиза в сила и започва да се изпълнява.
 
Бруней е малка държава, разположена на остров Борнео и се управлява от султан - Хасанал Болкиах, който  притежава абсолютната власт в страната и заема поста от 1967. Именно той е инициатор на въвеждането на закони, които според него, са в духа на най-строгото ислямско право. Анализатори твърдят, че султанът е  най-богатият държавен лидер в света с лично богатство от над 20 милиарда долара.
 
Новите закони обаче не се отнасят само за хомосексуалистите. Така например, прелюбодейците се наказват 
също с пребиване с камъни, докато крадците са изправени пред друго наказание - отрязване на  дясната ръка при първо провинение и на левия крак - при второ. Бруней стига и още по-далеч - наказанията важат за деца и чужденци, дори те да не са мюсюлмани. 
 
"Живеейки в Бруней, ние вече знаехме, че нашата сексуална ориентация е табу и не трябва да се изразява.
Чувствахме се достатъчно унизени и преди този закон да се появи. Сега, когато той е налице, се чувстваме още по-малки, а тези, които искат да ни тормозят имат още по-големи възможности и могат да правят каквото си поискат" - казва пред AP 23-годишен член на ЛГБТ общността в Бруней, който не иска да бъде идентифициран, страхувайките се за живота си. 
 
До момента в страната няма никаква опозиция на бруталните решения на султана. Той управлява еднолично и свободното изразяване на мнение е немислимо. Коментар дойде от самия Болкиах, който каза, че "новият закон трябва да се разглежда като "специално напътствие от Бога" и  ще бъде част от великата история на Бруней".
 
От няколко дни САЩ, Великобритания, Германия и Франция се опитват да окажат натиск над страната да не
приема новите правила.  "Съединените щати се противоставят сериозно на насилието, криминализацията и дискриминацията срещу уязвими групи, включително жени в риск от насилие, религиозни и етнически малцинства,
както и членове на ЛГБТ общностите" - заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Робърт Паладино.
 
Най-близките съседи на Бруней, повечето, от които също са с преобладаващо мюсюлманско население, запазиха пълно мълчание. 
 
В този смисъл съществуват и други страхове - има вероятност решението на Бруней да бъде подхванато от други страни със строго ислямско  законодателство, например Малайзия и Индонезия. "Много съм притеснен от възможността двете държави да последват примера на Бруней", казва Лудвиг, 24-годишен мъж, който живее в Куала Лумпур.
 
"Смятам, че в днешно време хората, особено младите, са напълно окей с ЛГБТ, но тези, които са против, са най-шумни и заради тях изглежда, че всички са против различните".
 
Около две-трети от населението на Малайзия е мюсюлманско и голяма част от проблемите се решават в
традиционни ислямски съдилища. Само преди няколко месеца страната наказа с физически изтезания
две жени обвинени в праване на еднополов секс. 
 
"Новият наказателен кодекс на Бруней е варварски към сърцевината, налагайки архаични наказания за действия,
 които дори не трябва да бъдат престъпления", коментира Фил Робъртсън от Human Rights Watch.