„Възможно да е имало мигновена имплозия на подводницата „Титан“. Това каза съоснователят на OceanGate, който го създава заедно с изчезналия пилот на подводница Стоктън Ръш, каза Би Би Си.
Това е процес, при който обектите се разрушават чрез свиване (или притискане) върху самите себе си. Това е обратният процес на експлозия.
Гийермо Сонлейн е интервюиран в момента, в който се появяват новините за появата на отломки в Атлантическия океан. Той каза, че не би се изненадал, ако има нещо на повърхността.
„Знам, че нашият протокол при загубена комуникация е пилотът да изведе подводницата на повърхността. От самото начало винаги съм си мислел, че вероятно точно така би постъпил Стоктън. В такъв случай става много трудно да се намери подводницата, защото корабът на повърхността нямаше да знае, че тя се появява, и нямаше да знае къде да търси. Най-големият ми страх през цялото това време, наблюдавайки развоя на операциите, е, че те плават на повърхността и просто е много трудно да бъдат намерени“, каза Сонлейн.
Командирът на ВМС на България за операцията "Титан": Изключително трудна мисия
Той каза, че има вероятност да е имало катастрофа.
„Това, което знам, е, че независимо от подводницата, когато работиш на дълбочина, налягането е толкова голямо във всяка подводница, че ако има повреда, това би било мигновена имплозия. Ако това се беше случило, то щеше да се случи преди четири дни“, каза Сонлейн.
Той е напуснал OceanGate преди 10 години. Той заяви, че не би действал по различен начин при тези обстоятелства.
„Ако има нещо друго, мисля, че трябва да се върнем назад и да се поучим от това, което се случва, да разберем какво се е случило, да научим тези уроци и да ги продължим напред“, каза експертът.
Намерени са отломки при издирването на подводницата "Титан"
Какво се случи с „Титан"? Пет злокобни, но възможни сценария