Русия изпрати за съвместни учения във Венецуела два бомбардировача "Ту-160", способни да носят ядрено оръжие. Това според експерти цели да демонстрира нарастващата военна сила на Москва и да подсили позициите на президента Николас Мадуро.
Според венецуелски държавни медии двата самолета са се приземили на международното летище "Симон Боливар" край Каракас в понеделник сутринта.
Руското министерство на отбраната каза, че стратегическите бомбардировачи, използвани в руската кампания в Сирия, са част от по-голяма флотилия, включваща също военнотранспортен самолет "Ан-124" и пътнически самолет "Ил-62" и прелетяла над 10 000 км до Венецуела.
Венецуелският министър на отбраната Владимир Падрино Лопес каза, че изпращането на самолетите за съвместни маневри не цели провокация. "Ние работим за мир, не за война", каза той, цитиран от държавната телевизия "Венесолана де телевисион" (ВТВ).
Руският посланик в Каракас Владимир Заемски каза за ВТВ, че изпращането на самолетите отразява "много плодотворното" военно партньорство, развивано вследствие на отношенията, създадени през 2005 г. от покойния днес венецуелски лидер Уго Чавес.
Според специалисти обаче, този ход, предприет след тридневното посещение на Мадуро в Москва миналата седмица, е сигнал към Вашингтон, че Каракас не е лишен от международна подкрепа.
По-рано тази година американският държавен секретар Джеймс Матис обрисува Мадуро като безотговорен деспот, който води страната си към разруха и накрая "ще трябва да си иде".
Миналата година Доналд Тръмп заяви пред репортери, че има "много начини" за решаване на венецуелската криза, след което добави: "Впрочем всякакви, не бих изключил и военна опция".
"Руските военни учения с участието на Венецуела не са нещо ново, но избраният момент е подозрителен", отбеляза експертът по Венецуела в Станфордския университет Харолд Тринкунас.
Според Тринкунас изпращането на флотилията "най-вероятно е сигнал за подкрепа за режима на Мадуро в момент, когато и Русия, и Венецуела са в подчертано напрегнати отношения със САЩ".
"Освен това в последните години Русия е склонна да извършва учения с военните си способности с голям обсег и посещението във Венецуела изпълнява и тази функция", допълва той.
За Мадуро предназначението на тази визита е да подчертае, че той се ползва с известна "външна подкрепа спрямо САЩ и техните санкции", както и да изтъкне геополитическата важност на Венецуела.
Мадуро, който обвинява за икономически срив на страната си водената от САЩ "икономическа война", се върна от Русия, хвалейки се с инвестиции и сделки за общо 6 милиарда долара, които имат за цел да подпомогнат разпадащата се икономика на Венецуела.
В неделя през нощта той отправи остри нападки срещу САЩ, твърдейки, че се готви подкрепян от Белия дом опит за преврат, който цели да "разстрои демократичния живот във Венецуела".
Венецуелският президент не даде доказателства в подкрепа на твърдението си, но обеща да съобщи повече подробности на бъдеща пресконференция.
Говорителят на Пентагона Робърт Манинг каза, че изпращането на бомбардировачи от Русия е неуместно, предвид разрастващата се "хуманитарна трагедия" във Венецуела. САЩ отговориха, като изпратиха кораб-болница за лечение на болни бежанци в съседна Колумбия, отбеляза Манинг. "В контраст с подхода на Русия, която предпочете да реагира на това причинено от човешка дейност бедствие във Венецуела, изпращайки бомбардировачи вместо хуманитарна помощ", допълни той.