Комунистическа страна, възприела капитализма, отдавнашен съюзник на Пхенян и стратегическо за Вашингтон място - Виетнам, избран от Доналд Тръмп и Ким Чен Ун за втората им среща, чиято цел е денуклеаризация на Северна Корея, има много предимства.
Съюзник на КНДР
Тази страна в Югоизточна Азия има символично значение за Северна Корея, защото над 20 години бе разделена надве по време на Студената война - също като Корейския полуостров в наши дни.
Ханой и Пхенян поддържат дипломатически отношения от 1950 г. и през Виетнамската война КНДР дори подкрепи комунистическия Север, изпращайки подкрепления от своите военновъздушни сили.
Но що се отнася до икономиката, двустранните търговски връзки са отслабнали заради санкциите на ООН срещу Пхенян, пише Франс прес.
А Ким Чен Ун никога не е бил в тази част от Югоизточна Азия - дядо му Ким Ир Сен бе последният севернокорейски лидер, посетил страната през 1958 г.
Съответно Ким Чен Ун би могъл да използва престоя си за укрепване на отношенията между страните, както и да си вземе поуки от икономическата трансформация на Виетнам.
Внедрили през 1986 г. политиката за икономическо "обновление" "доймой", виетнамците приеха капитализма, без да ангажират комунистическия си режим - идея, която може да допадне на севернокорейския лидер. В края на ноември той впрочем изпрати в Ханой външния си министър И Йон Хо.
Виетнам "може да стане добър източник на вдъхновение (за Ким Чен Ун), да го подтикне към размисли как да осигури напредък на Северна Корея", смята Ле Хонг Хиеп от Института за изследвания на Югоизточна Азия в Сингапур.
Стратегическо място от гледна точка на Вашингтон
Вашингтон също се надява севернокорейският ръководител да почерпи идеи от виетнамския икономически модел.
"Страната ви може да тръгне по същия път. Ваш избор е дали да използвате момента", подчерта миналата година при посещение във Виетнам държавният секретар на САЩ Майк Помпейо - косвен намек към Ким Чен Ун.
Тръмп ще се стреми в случая да ограничи нарастващото влияние на Пекин, основна икономическа опора и дипломатически съюзник на Северна Корея, останала в изолация на международната сцена.
По време на последната им среща в средата на януари - четвърта за по-малко от година, Ким Чен Ун и китайският президент Си Цзинпин се споразумяха между другото и да проучат съвместно преговорите "за Корейския полуостров", "по-специално за денуклеаризацията".
Тръмп може да използва Виетнам, за да отправи сигнал към Пекин, че Китай не контролира Северна Корея и че САЩ могат да бъдат противовес на китайското влияние, коментира Чеон Сеонг Вун, гост-изследовател в института за политически анализи "Асан" в Сеул.
Страната е от голямо символно значение и за Вашингтон - по-специално балнеологичният курорт Дананг, сочен като място на предстоящата среща Ким-Тръмп; освен това там бяха стоварени първите американски войски, участвали във Виетнамската война.
Предимствата на Виетнам - и ползите за страната
През 2017 г. в тази държава се проведе среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), в която участваха държавните глави на САЩ и на Китай, а през 2018 г. там се състоя регионална проява на Световния икономически форум.
Срещата между Доналд Тръмп и Ким Чен Ун се очаква да засили "позициите на Виетнам в международната общност, което ще му помага да привлича туристи и чуждестранни инвестиции", разсъждава Ву Мин Хуонг от училището за публична политика "Ли Куан Ю" в Сингапур.
Ако двамата лидери изберат Дананг, в четвъртия по големина град на страната има десетки луксозни хотели, подходящи за проява от подобен мащаб.
/БТА/