Традиционна помпозност и топовни гърмежи отбелязаха коронацията на султан Ибрахим Султан Искандар за 17-и крал на Малайзия, който обеща да управлява справедливо през петгодишния си мандат в рамките на уникалната ротационна монархическа система в страната, предаде "Асошиейтед прес".
65-годишният Султан Ибрахим положи клетва на 31 януари. Днешната коронация в националния дворец официализира ролята му на 17-и крал на Малайзия на церемония, изпълнена с местна култура и пищност.
Деветима етнически малайци, всеки от които ръководи отделен щат, се сменят на ротационен принцип за петгодишен мандат като крал на Малайзия в рамките на ротационната монархия, която започва да действа, когато страната получава независимост от Великобритания през 1957 г. В Малайзия има 13 щата, но само в девет от тях има кралски семейства, някои от които водят началото си от вековни малайски кралства, които са били независими, докато британците не ги обединяват, отбелязва АП.
Облечени в черни и златни традиционни церемониални облекла и шапки, султан Ибрахим и съпругата му – кралица Раджа Зарит Софиах - бяха посрещнати с военни салюти, преди да се качат на трона. Ръководителите на други кралски семейства, султанът на Бруней Хасанал Болкиах и кралят на Бахрейн Хамад бин Иса Ал Халифа, бяха настанени на сцената до трона.
В началото на церемонията копие от Корана, свещената книга на мюсюлманите, беше подарено на султана, който го целуна. Монархът получи златен кинжал, символ на властта. След това министър-председателят Ануар Ибрахим обяви лоялността на своето правителство, а след това провъзгласи султан Ибрахим за новия крал на Малайзия.
Султан Ибрахим от южния щат Джохор, граничещ със Сингапур, е един от най-богатите хора в страната. Известен е с колекцията си от луксозни автомобили и мотоциклети и е единственият щатски владетел с малка частна армия – право, предоставено на неговия щат при присъединяването му към съвременна Малайзия, предаде БТА. Султан Ибрахим се изказва активно за малайзийската политика и редовно засяга проблеми като корупцията и расовата дискриминация.
Кралят на Малайзия има предимно церемониална роля, а административната власт е поверена на премиера и парламента. Монархът е номинален ръководител на правителството и на въоръжените сили и се смята за защитник на исляма и малайската традиция. Всички закони, назначенията в кабинета и разпускането на парламента за произвеждане на общи избори изискват неговото официално съгласие. Кралят има право да обявява извънредно положение и да помилва престъпници, отбелязва АП.