Европейският съюз изневери на Заев. От него поискаха да смени името на държавата си. Знаете ли какво означава да смениш името на страната си? Все едно да смениш собственото си име.
С тези думи коментира ситуацията в Скопие министър-председателят на Албания Еди Рама. Той застана плътно зад македонския си колега Зоран Заев, който предизвика предсрочни избори в страната си след провалът с ЕС.
Албанският премиер обаче заяви, че няма да последва примера му, тъй като ситуацията в двете държави е различна.
"Който и да е на негово място, би направил същото", подкрепи решението му Еди Рама.
Коментарът му идва след като ЕС отказа да даде дата за старт на преговорите за членство на Македония и Албания. С това вероятно ще се засили политическата изолация на двете държави и ще задълбочи проблемите в Западните Балкани.
Именно те бяха приоритет по време на българското Европредседателство. Специално Северна Македония усилено се подготвяше за влизане в чакалнята на ЕС. Съседката ни смени името си и прекрати дългогодишен политически спор с Гърция, но оказа се напразно.
Заев оставка не хвърля, но свиква предсрочни избори в съседна Македония
Борисов към Заев: Не бързай с оставката! Македония още има шанс за ЕС
За това се пребори именно Зоран Заев, но решението на ЕС да стопира преговорите и да не даде дата разклати допълнително правителството и принуди македонския премиер да предизвика предсрочни избори.
Рама отговори и на въпрос за разговора си с германския канцлер Ангела Меркел във връзка с Конституционния съд, който почти две години не функционира.
Меркел е споделила, че има хора, които твърдят, че може да започнат преговори с Албания и без наличието на Конституционен съд. На тях им е обяснено, че Албания трябва да осъществи правосъдна реформа. Ако започнат преговори, Албания трябва да направи всичко, което се изисква от нея, е позицията на канцлера на Германия.
Според Еди Рама, за Албания е успех, че няма Конституционен съд, защото той "е изчистен от дейностите по реформата областта на правосъдието".