Десетки хиляди напускат Сърбия всяка година. Германия привлича чуждите квалифицирани кадри, а родината им страда – не достигат лекари, фирми са на ръба на оцеляването, цели региони запустяват, пише „Ди Велт“.
„Всички напускат – и млади, и стари. Ние ги обучаваме за шофьори, а те после заминават за чужбина“, казва сърбинът Раде, който предпочита да запази фамилното си име в тайна. Липсата на кадри за обществения градски транспорт в Белград е толкова крещяща, че графикът на транспортните средства междувременно е значително разреден, посочва германският вестник „Ди Велт“ в свой репортаж от сръбската столица, цитиран от Дойче веле.
За 6 години - минус 600 хиляди
Между 50 000 и 70 000 сърби напускат родината си всяка година – според различни източници. Но цифрата може би е значително по-висока, защото мнозина заминават за чужбина и като сезонни работници, а после се връщат в страната – тях статистиката не ги брои.
От опозиционната коалиция Съюз за Сърбия твърдят дори, че за последните шест години страната са напуснали близо 600 хиляди души. Лекари, майстори, санитари, заварчици, хигиенисти, фризьори, шофьори – в Германия, където съществува остър недостиг на квалифицирани кадри, но също така в Австрия и в скандинавските страни, ги посрещат с отворени обятия.
В същото време малка Сърбия с население от около 7 милиона направо се обезкървява. Богатите страни на запад извличат изгода от тази трудова миграция, но за самата Сърбия тя има тревожни последствия, се казва в репортажа на „Ди Велт“.
Емиграцията - централна дискусионна тема
„Обезлюдяват се цели региони“, казва Йорг Хеескенс, който съветва президента Александър Вучич по отношение на мерките за насърчаване на икономиката. Хеескенс е пратеник на германското правителство, което му плаща и заплатата. Той припомня, че емиграцията е нещо обичайно за Сърбия, „но днес вече цели селища в източната част на страната са обезлюдени.“
Емиграцията се превръща в централна тема на обществената дискусия. Много сърби вече не виждат перспектива за себе си в страната, още повече, че членството в ЕС още не се вижда на хоризонта. Икономическото положение в страната е лошо, средната заплата възлиза само на около 500 евро, твърди президентският съветник. По официални данни безработицата е 12%, но навярно е по-висока. „Дори да си работил само един ден през годината, статистиката не те хваща“, обяснява Хеескенс.
Вестник „Ди Велт“ припомня, че от началото на декември миналата година Сърбия е залята от протести срещу Вучич. Хората го обвиняват, че управлява страната автократично. Дори заможните сърби не виждат пред себе си перспектива за развитие, затова онези, които имат съответните финансови възможности, наемат частни учители по немски на децата си, за да ги изпратят после в Австрия, Германия или Швейцария.
Германският експерт Хеескенс казва пред изданието, че се тревожи за бъдещето на Сърбия: „Недостигът на квалифицирани кадри, който съществува в Германия, постепенно се пренася насам. Правото на свободно придвижване оказва отрицателно въздействие над социалната и икономическа инфраструктура. Така не може да продължава“, казва той.
В същото време младите учени-биолози, експерти в IT-сектора или инженери биха могли да печелят по 2000 до 3000 евро месечно и в Сърбия. На фона на по-ниските разходи за живот в страната подобен доход би бил сравним с нивото на германските заплати, посочва изданието.
Германските фирми, които имат свои филиали в Сърбия, особено интензивно търсят квалифицирани кадри. А Германия е най-големият инвеститор в Сърбия – 500 германски фирми с общо 55 000 служители работят в страната.
Междувременно недостигът на квалифицирана работна ръка се чувства от всички: „В цял Белград не мога да намеря майстор, който да ми ремонтира банята“, казва Хеескенс. По неговите думи става все по-трудно да се открие и добър лекар в града. Макар че Сърбия все още не е част от ЕС, трудовата миграция е принципно възможна. Предпоставката за работа в чужбина е наличието на трудов договор с германска фирма, въз основа на който кандидатът получава трудова виза от германското консулство.
Заминават цели автобуси
„Германските агенции за заетост изпращат цели рейсове, за да набират тук масово хора, които после се разпределят на работа в Германия или в Холандия“, разказва Слободан Милич, завеждащ отдел кадри във фирмата за обществен транспорт на Белград. Той пояснява, че повечето от наетите сърби не могат веднага да започнат работа в обществения транспорт в чужбина, защото не знаят достатъчно добре немски, но без проблеми получават работа като шофьори на камион. И явно изкарват значително повече, отколкото в Белград, където месечната им заплата възлиза на 500 евро.
По думите на Милич, общо 600 от 2700-те шофьори на фирмата междувременно са заминали на работа в чужбина, като 70% от тях са се насочили към Германия – страна, която се ползва с добро име сред сърбите покрай богатия опит на югославските гастарбайтери от минали десетилетия.
Шефът на отдел „Кадри“ в транспортното предприятие на Белград казва, че са му нужни поне 200 допълнителни шофьори само през тази година – в противен случай целият градски транспорт просто ще се срине. Новоназначените хора, които тепърва трябва да бъдат обучавани за шофьори на автобуси, междувременно подписвали задължение да останат на работа поне две години в предприятието, а градската управа им обещала повишение на заплатите със 100 евро, безплатна храна и нови служебни униформи.