Южнокорейски президент Юн Сук Йол е изправен пред втори вот за импийчмънт днес заради краткотрайния си опит да наложи военно положение, ход, който шокира страната, раздели партията му и застраши президентството му наполовина през неговия мандат.
Юн отмени хода си от 3 декември за налагане на военно управление едва шест часа по-късно, след като контролираният от опозицията парламент се противопостави на войските и полицията да гласуват против указа. Но това хвърли страната в конституционна криза и предизвика широко разпространени призиви той да се оттегли на основание, че е нарушил закона, предава Ройтерс.
Опозиционните партии планират да проведат гласуване за импийчмънт в 16:00 часа местно време (10 часа в българско), като са планирани големи демонстрации преди вота.
Консервативната Партия на народната сила на Юн бойкотира първото гласуване за импийчмънт седмица по-рано, предотвратявайки кворума.
Междувременно, демонстранти се събират пред южнокорейския парламент, който ще гласува днес второ искане за импийчмънт на президента Юн Сук-йол заради въведеното от него по-рано този месец военно положение, предаде Франс прес. Представител на полицията изрази очакване на митинга да се съберат 200 хиляди души.
Опозиционните партии се нуждаят от най-малко осем гласа на ПНП, за да импийчмират Юн, тъй като те контролират 192 от 300-те места в еднокамарния парламент и импийчмънтът изисква мнозинство от две трети.
Лидерът на ПНП обаче каза в петък, че позицията на партията остава да се противопоставя на импийчмънта.
Законодателите на ПЧП се събраха в събота сутринта, за да решат дали да променят тази позиция.
Основната опозиционна Демократическа партия заяви в събота, че "лудостта" на Юн не може повече да бъде толерирана.
„Отказът от импийчмънт е предателство срещу народа“, се казва в изявление на партията, като се иска повече от управляващата партия да се присъедини към импийчмънта.
Ако бъде приет импийчмънта, Юн ще загуби власт, но ще остане на поста, докато Конституционният съд или не го отстрани, или го възстанови. Междувременно министър-председателят Han Duck-soo ще изпълнява длъжността президент.
Ако съдът отстрани Юн или той подаде оставка, трябва да се проведат президентски избори в рамките на 60 дни.
Юн е отделно обект на криминално разследване за предполагаем бунт заради обявяването на военно положение и властите са му забранили да пътува в чужбина.
Той не е изразил желание да подаде оставка и в реч в четвъртък обеща, че ще се "бори докрай", защитавайки своя указ за военно положение като необходим за преодоляване на политическата безизходица и защита на страната от вътрешни политици, които според него подкопават демокрацията.
Юн, президент на четвъртата по големина икономика в Азия, се надява, че политическите съюзници ще се обединят, за да го подкрепят, но пламенните забележки изглежда срещнаха смесен прием сред законодателите за ПЧП.
Проучване на Gallup Korea в петък показа, че две трети от поддръжниците на партията на Юн се противопоставят на импийчмънта, въпреки че три четвърти от всички анкетирани го подкрепят.