Украинските издания трябва да ограничат достъпа до негативни онлайн коментари, след като съдът се произнесе за започване на производство. Рейтингите на читателите с твърдения за корупция и други действия на длъжностни лица могат да бъдат обект на цензура, пишат украински медии.

Украинските онлайн медии не носят отговорност за негативни коментари от читатели, ако ги изтрият в рамките на 3 дни след получаване на съдебно решение или жалба, както и заповед на Националния съвет на Украйна за телевизия и радиоразпръскване. Законопроект № 11321 беше приет на второ четене на 14 януари от Върховната рада на Украйна.

Документът пояснява нормата на чл. 117, част 4 от Закона за медиите. Онлайн медиите са освободени от отговорност, ако потребителите предоставят неточна информация в секциите за коментари или потребителски публикации на уебсайта на медията.

Има обаче важно условие - медиите са длъжни да ограничат достъпа до негативни коментари в рамките на три работни дни не само от получаването на жалбата, разпореждането на Националния съвет, но и определението на съда за образуване на производство.

"Съдебно-правен вестник" анализира редица съдебни решения и отбеляза, че според съдебните решения значителен брой украински служители смятат за недостоверна информация с негативен характер спрямо тях.

Съгласно принципите на презумпцията за почтеност, информацията се счита за недостоверна, освен ако лицето, което я разпространява, не докаже противното. Възниква въпросът дали онлайн медиите вече са длъжни да премахват читателски коментари, в които се твърди, че има корупция или друго негативно поведение на служители, подчертават журналистите.