Археолозите вече са съгласни, че пирамидите в Древен Египет са служили като монументални гробници за фараоните и техните семейства. Но ако египетските пирамиди наистина са били грандиозни мавзолеи, защо в тях са открити толкова малко човешки тела? Причината всъщност е много проста.

В по-голямата част от пирамидите на Древен Египет археолозите не са открили телата на фараони или техни роднини, които биха могли да бъдат погребани там. Известни са само няколко случая на човешки останки, открити в най-древните пирамиди, пише IFLScience.

В същото време в някои пирамиди са открити човешки кости, но те не са принадлежали на фараоните, които са били погребани там. Например в най-старата пирамида на Джосер, която е построена за фараона Джосер около 2650 г. пр.н.е. учени са открили кости, които не принадлежат на фараона. Това важи и за няколко други много древни пирамиди в Египет. Там са открити останките на напълно различни хора.

Важно е да се знае, че много известни фараони от Древен Египет са били погребани в пирамиди, скални гробници, скрити дълбоко в Долината на царете. Например, така е бил погребан известният фараон Тутанкамон, починал около 1327 г. пр.н.е.

Пирамида на ДжосерЦял екран
Пирамида на Джосер 

Повечето от пирамидите в Египет са построени по време на Старото царство (ок. 2700 – 2119 г. пр.н.е.). Тогава са построени известните пирамиди в Гиза, където се намира най-голямата такава гробница - пирамидата на Хеопс.

По времето на Новото царство (ок. 1550 – 1069 г. пр.н.е.), когато Древен Египет достига най-големия си разцвет, фараоните изоставят пирамидите като гробни места в полза на по-скрити, защитени гробници, като например гробницата на фараон Тутанкамон.

Гробницата на ТутанкамонЦял екран
Гробницата на Тутанкамон 

Учените смятат, че постепенното прекратяване на строителството на пирамиди след периодите на Старото и Средното царство вероятно се дължи на няколко фактора. Пирамидите били трудни и скъпи за изграждане, но също така са били лесни мишени за разбойници на гробници.

Ограбването на гробници е било постоянна заплаха през цялата история на Древен Египет. Но грабежите станали особено разпространени в периода след края на Старото и Средното царство.

Пирамида на ХеопсЦял екран
Пирамида на Хеопс

През тези периоди на относителен упадък в Древен Египет централната власт е била слаба и държавата не е разполагала с ресурси, за да защити гробниците на фараоните. Обирите на гробници достигнали масов мащаб в края на Новото царство.

Пирамидите, които съдържали много съкровища, предназначени за фараона в отвъдния живот, са привличали разбойници още по време на Старото царство. В същото време, както казват учените, въз основа на исторически данни, разбойниците почти винаги са унищожавали местопрестъплението си. Тоест, след като взели скъпоценностите и златото, разбойниците изгорили ковчезите на фараоните.

Ето защо повечето пирамиди не съдържат телата на фараоните и техните съкровища, защото тези гробници са били обект на безброй вълни от плячкосване през дългата история на Древен Египет.

Най-големите гробници на фараоните са пирамидите в Гиза, които се намират в покрайнините на Кайро (столицата на съвременен Египет).

Хеопсовата пирамида

Построена за фараона Хеопс от 4-та династия около 2566 г. пр.н.е. Първоначалната й височина е била 146,6 метра, но поради загубата на върха й, сега е 138,8 метра. Дължината на страната на основата на пирамидата на Хеопс е ​​230,4 метра. Обемът на пирамидата е приблизително 2,5 милиона кубически метра.

Пирамидата на ХефренЦял екран
Пирамидата на Хефрен 

Пирамидата на Хефрен

Построена за фараона Хафре, който е син на Хеопс. Пирамидата е построена около 2532 г. пр.н.е. Първоначално височината й е била 143,9 метра, а сега е 136 метра. Дължината на страната на основата на пирамидата на Хефрен е 215,25 метра.

Пирамида на МикеринЦял екран
Пирамида на Микерин 

Пирамида на Микерин

Построена за сина на Хеопс, фараон Менкауре, около 2503 г. пр.н.е. Първоначално е била висока 65,5 метра, но сега е приблизително 61 метра. Дължината на страната на основата на пирамидата на Менкауре е 108,5 метра.

Въпреки че тези три пирамиди са най-известните, струва си да се каже, че в Египет има и други големи пирамиди.

Розова пирамидаЦял екран
Розовата пирамида на Снеферу

Розовата пирамида на Снеферу

Построена за бащата на Хеопс, фараон Снеферу, основателят на IV династия, управлявал Древен Египет от приблизително 2613 до 2589 г. пр.н.е. ех, в Дахшур. Това е некропол на фараоните от Старото и Средното царство, разположен на 26 км южно от Кайро. Розовата пирамида първоначално е била висока 109 метра, но сега е висока 104 метра и е третата най-висока древноегипетска пирамида след пирамидите на Хеопс и Хафре.

Счупена пирамидаЦял екран
Извитата пирамида на Снеферу 

Извитата пирамида на Снеферу

Построена е и за фараона Снеферу и има уникален „счупен“ ъгъл, който може да се е дължал на промяна в плановете по време на строителството. Първоначалната височина на пирамидата е била 104 метра, а сега е 101 метра.