Секциите на френското обществено движение "Жълти жилетки " от Париж и провинцията призова привържениците си да се включат активно в съботните шествия, които са 17-ти поред, съобщава ТАСС.
"Решаващ акт ", така представителите на групата „Франция в гняв“ са нарекли манифестацията на Марсово поле в Париж, която започва още в първата половина на деня. Те изтъкват ненасилствения характер на протеста си и обещават "да продължат мирната си акция докато не се приемат всички техни искания в социалната, данъчната и екологичната сфера ".
По същото време край Триумфалната арка ще се съберат участници в друга съботна акция във френската столица – „Думата на жените“. Тя се организира също от „Жълтите жилетки“ в подкрепа на френските жени.
Война на изтощение
Група активисти, обединени в „Национален съвет на Съпротивата“, призовава за митинг на площад „Република“.
В района на Париж участниците в движението планират още флашмоб на един от терминалите на летище Руаси-Шарл дьо Гол, на север от столицата. Времето и подробностите на тази акция все още се уточнява.
В провинцията се планира демонстрации да се проведат в големите регионални центрове като Страсбург, Лил, Бордо, Тулуза. Организаторите им разчитат на втори живот за „антиданъчната революция“.
Според политическите анализатори обаче движението вече дава заявки за известна умореност и „започва да се задъхва“. Миналата събота, по официални данни, за първи път участниците са били по-малко от 40 000 души.
Продължителното противопоставяне на „Жълтите жилетки“ се превърна в истинска „война на изтощение“ за силите на реда. По време на демонстрациите различна степен на наранявания са получили 2 200 протестиращи и близо 1500 души от силите на реда, по официални данни.
Разказът на една полицайка
Правоохранителните служби дежурят в събота по 17-18 часа. Полицейска служителка от антикриминалната бригада разказва, че по време на тези дежурства тя едвам е успявала да се предпазва от твърдите предмети, които са хвърляли по нея, и от ударите с железни пръти. „Ние също сме граждани и също сме заинтересовани да се повиши покупателната ни способност. За съжаление, обаче, в момента в протестите на „жълтите жилетки“ има повече погромаджии и по-малко истински „жълти жилетки“.
Международните организации препоръчват на официален Париж да „продължи диалога“, но „едновременно с това и призоваваме властите сериозно да разучат всеки случай на извънредно прилагане на сила“, заявява върховният комисар на ООН по правата на човека, Мишел Бачелет, който е бивш президент на Чили.
Според френския философ Рафаел Антовен слабостта на движението се съдържа във факта, че „до този момент то тъй и не направи опит да премине от отказ към проект“. Затова и "жълтите жилетки" могат до безкрайност да продължат да се събират всяка събота, но едва ли ще продължат напред. Той е на мнение, че сред френската политическа опозиция днес няма сили, готови да станат изразители на настроенията на подобно спонтанно гражданско движение. И все пак то постигна сериозни успехи в сферата на комуникацията. То превърна в символ на гражданското неподчинение жълтата светлоотражателна жилетка, която всеки шофьор трябва да има.
Президентът на Френската република Еманюел Макрон предложи на обществото да потърси решение на пътя към общонационални граждански дебати. Но в същото време "Жълтите жилетки", заявиха ясно, че очакват не дълги дебати, а незабавни решения. На властите тепърва все още им предстои да се адаптират към новото темпо в епохата на социалните мрежи.
Милионни загуби
Движението на "Жълтите жилетки " се роди през миналата есен като протест против повишаване на таксите за автомобилното гориво. До този момент списъка с исканията му все повече набъбва. Представителят на еколозите Сирил Дион и една от основателките на „жълтите жилетки“ Присила Людоски застъпват позицията за по-строго облагане с данъци на предприятията, които нанасят вреда на околната среда. Един от обектите на техните критики са и авиокомпаниите.
През тази седмица властите предложиха нов вид компенсации за предприятията, които търпят загуби в резултат на съботните протести. Те ще могат да се обръщат към тях с молба да отлагат плащането на данъците си или да им се правят данъчни отстъпки.
Организацията на предприемачите „Урбанизирана Франция“ е направила сметка какви загуби търпя предприятията вследствие на протестите. По нейни данни за много от тях загубите се изчисляват в размери между 20 и 70 на сто от техните доходи и на практика не могат да се възстановят. Освен това френските градове вече са изчислили, че щетите от разрушенията в тях се равняват на повече от 30 милиона евро.
Уреждането на сметките обаче все още не е приключило., се заключава в коментара на руската телеграфна агенция ТАСС.