Иракският парламент прие поправки в закона за личния статут, легализиращи брака на млади момичета. Депутатите ги приеха практически без гласуване.

Прави впечатление, че парламентарното заседание завърши в хаос и с нарушения на процедурите. Преди промените в иракското законодателство най-ранната възраст за брак се считаше за 18 години, съобщи Middle East Eye.

Новите поправки ще позволят на духовниците да следват собственото си разбиране за ислямския закон и да женят 9-годишни момичета. Ранните бракове се насърчават от шиитските религиозни движения в Ирак и много религиозни авторитети.

Консервативните шиитски депутати смятат, че приемането на този закон ще въведе ислямските принципи в иракското законодателство и ще намали западното влияние върху културата на страната.

Председателят на парламента Махмуд ал-Машхадани нарече приемането на закона "важна стъпка за укрепване на правосъдието и организиране на живота на иракчаните".

Местни активисти казаха пред The ​​Guardian, че измененията в закона за личния статут ще имат катастрофални последици за иракските жени и момичета. Депутатите гарантираха нарушаване на правото на детство и отслабени защитни механизми при развод и наследяване, обясни правозащитникът и представител на Лигата на жените в Ирак Интисар ал Маяли.

Промените подкопават Закона за личния статус на Ирак от 1959 г., който унифицира семейното право и установява гаранции за жените, казват активисти.

„Стигнахме до края на правата на жените и края на правата на децата в Ирак“, заяви един от най-ревностните противници на закона, адвокатът Мохамед Джума.

Детските бракове са дългогодишен проблем в Ирак, където 28% от момичетата се женят преди 18-годишна възраст, установи проучване на ООН от април 2023 г.