През януари 2022 г. изригна подводният вулкан Тонга, което учените смятат за едно от най-мощните вулканични събития на века. Вулканът изпусна невероятна струя с височина 50 километра, която засегна глобалното време и морските екосистеми.
В ново проучване учените установиха, че това най-голямо изригване е предшествано от сеизмична активност, която е регистрирана 15 минути преди видими признаци. Екипът зад откритието вярва, че има потенциала да промени разбирането ни за вулканичните прогнози, пише SciTechDaily.
На Земята има огромен брой вулкани и тяхното местоположение изобщо не се ограничава до сушата - много от тях са скрити под повърхността на водата. Един от тези вулкани е вулканът Тонга. На 15 януари 2022 г. то изригна с необичайна сила, което го направи едно от най-мощните изригвания в новата история на планетата.
Скорошно проучване установи, че сеизмичните вълни, предшестващи това катастрофално събитие, са записани 15 минути преди началото на изригването - всъщност преди да бъдат открити други видими признаци. Сеизмичните вълни са регистрирани от сеизмична станция, разположена на 750 километра. Авторите на изследването също твърдят, че представят първия документиран предупредителен сигнал от този вид.
В основата си подводните вулкани са дупки в земната кора под океана, където магмата излиза от мантията на Земята, което води до изригвания. Подводните вулкани са изключително често срещани и представляват по-голямата част от вулканичната активност на планетата - обикновено разположени по протежение на средноокеански хребети и зони на субдукция. Учените също така отбелязват, че такива подводни изригвания играят критична роля в създаването на ново морско дъно чрез разпространение на морското дъно, процес, при който разтопената магма се охлажда и втвърдява в базалтова кора.
Някои подводни вулкани стават достатъчно високи, за да пробият повърхността на океана, образувайки вулканични острови като Исландия и Хавай. Техните изригвания също освобождават значителни количества газ, топлина и минерали, които значително засягат околните морски екосистеми.
Вулканът Тонга е подводен вулкан, разположен в южната част на Тихия океан. Стана известен в целия свят след мащабно изригване през януари 2022 г.: мащабът на това събитие беше толкова голям, че смущенията бяха регистрирани от много наземни станции и сателити в околоземна орбита. Има също няколко съобщения за сеизмични вълни, наблюдавани приблизително 15 минути преди изригването на Тонга.
Според водещия автор на новото изследване, Такуро Хориуи от Токийския университет, тези сеизмични събития вероятно са предвестници на катастрофално събитие. Сега екипът се опитва да потвърди, че вълните са възникнали точно преди изригването. Ако екипът може да докаже това, това ще помогне да се разберат процесите, довели до масивното изригване.
По време на изригването в Тонга не работеха сеизмични станции, но данните бяха записани чак до Фиджи и Футуна, които са на около 750 км от вулкана. Сега учените смятат, че откритите вълни са вълни на Рейли, вид сеизмична вълна, която е комбинация от компресионни и срязващи движения.
Имайте предвид, че това е първият път в историята, когато сеизмична активност е забелязана непосредствено преди изригване. Сега учените смятат, че в бъдеще сеизмичните станции могат да се използват за откриване на предупредителни сигнали за изригване.