На 12-ти март 1989 година Тим Бърнардс Лий, който по това време е консултант по софтуера на CERN – Европейската организация за ядрени изследвания, представя проект за управление на информацията. Проектът предвижда създаването на огромна база данни, включваща вътрешни документи, свързани помежду си чрез хипертекстови препратки. Идеята е да се опрости търсенето и съхранението на информация. Почти всички са скептични, а ръководството на CERN счита идеята за интересна, но недообмислена и препоръчва на младия специалист да създаде работен модел на този проект. За да осъществи тази цел Бърнардс-Лий изобретява HTTP протокола, езика HTML, първия браузър и първия WorldWideWeb редактор на уеб страници. Именно по този начин на света се появява пространството, известно днес като Глобалната мрежа.

През месец август 1991 година е стартиран първия в света уеб сайт на отново първия в света уеб сървър. В този първи сайт Лий публикува инструкциите за инсталирането на уеб сървър и обяснява работата на Мрежата. Това се оказва началото на революцията в информационните технологии, дала мощен тласък в развитието на интернет, без който днес не можем да представим живота си.

По случай 30-годишнината от създаването на World Wide Web компанията Google представи специален дудъл, показващ логотипа на интернет гиганта със старичък компютър в средата, който е включен към Мрежата. Графиката е в 8-битов ретро стил.

Към днешен ден в интернет пространството има около 2 милиарда уеб сайтове.