Читатели в ново научно проучване не могат да различат поезия, генерирана от изкуствен интелект (ИИ), от тази, написана от човек, съобщи Физ. орг. Освен това те предпочитат стихотворенията на ИИ. Според учените феноменът се дължи на факта, че хората бъркат сложността на стиховете, написани от хора, с несвързаността, създадена от изкуствения интелект.

Изследователите Брайън Портър и Едуард Мачери от Университета в Питсбърг са провели изследване, свързано със способността на 1634 участници да различават поезия, генерирана от ИИ, от тази, написана от човек.

Учените дават на участниците в проучването десет стихотворни творби в произволен ред. Пет са написани от Уилям Шекспир, Лорд Байрон, Емили Дикинсън и Т.С. Елиът и пет са генерирани от Чат Джи Пи Ти в стила на тези поети. Резултатите сочат, че хората са по-склонни да предположат, че стиховете на ИИ са написани от човек.

Друг експеримент на учените е с група от 696 участници. Те оценявали същите стихотворни творби по 14 характеристики като качество, красота, емоция, ритъм и оригиналност. Читателите са разпределени на случаен принцип в три групи, като на първата им е казано, че стиховете са написани от човек, на втората - че са създадени от изкуствен интелект, а на третата не им е дадена информация за произхода на поезията.

Участниците от първата група дават високи оценки на стиховете, докато тези от втората поставят ниски. Читателите без информация за произхода на поезията са оценили положително творбите, генерирани от изкуствен интелект, предаде БТА.

Авторите на изследването предполагат, че участниците са предпочели поезията на ИИ, тъй като те са по-прости и достъпни от произведенията на известните поети.

Проучването е публикувано в Scientific Reports.