Експертите са убедени, че нарастващата роля на изкуствения интелект в човешкия живот ще повлияе на способността за критично възприемане на информация и проява на креативност. Това ще допринесе за "реалната заплаха" от бързо остаряване на човечеството.
Експертите смятат, че „капацитетът на човешкия мозък“ ще намалее, когато хората започнат активно да използват генеративен AI, който може да създава ново съдържание без човешка намеса, за да върши „тежката работа вместо нас“, пише Daily Star.
Психологът Робърт Стърнбърг от престижния университет Корнел казва, че изкуственият интелект вече е „компрометирал“ човешкия интелект.
„Най-голямото безпокойство в тези времена на генеративен ИИ не е, че може да застраши човешката креативност или интелигентност, а това, че вече го е направил“, казва експертът.
Мнението му се потвърждава и от Михаел Герлих, професор в швейцарското бизнес училище SBS. Той тества 666 британци за критично мислене и открива „значителна корелация“ между използването на ИИ и уменията за критично мислене.
"Влиянието на социалните медии върху критичното мислене е огромно. Имате четири секунди, за да привлечете вниманието на някого, за да бъде видяно вашето видео. И какъв е резултатът? Поток от кратки съобщения, които са лесни за смилане, но не насърчават критичното мислене", отбелязва експертът и добавя, че машините вече ни "лишават" от способността да мислим критично и да възприемаме информация.
Подобно мнение изказва и главният изпълнителен директор и съосновател на Google DeepMind, Нобелов лауреат сър Демис Хасабис. Той е убеден, че човечеството ще "остарява" през следващите десет години заради активното използване на изкуствения интелект.