Екип от изследователи от Лабораторията за поведенческо здраве и ефективност на НАСА изследва поведението на 25 астронавти на борда на Международната космическа станция (МКС). Оказва се, че на астронавтите им отнема повече време, за да изпълнят определени задачи, свързани със скоростта на обработка, работната памет и вниманието, докато са в космоса. Тези резултати пораждат опасения за въздействието на бъдещите мисии до Луната и Марс върху мозъците на астронавтите. Изследването е публикувано в списанието
Учените отдавна знаят за предизвикателствата, пред които са изправени астронавтите в космоса, включително излагане на космическа радиация, безтегловност, загуба на костна плътност и затруднено заспиване. Сега учените са открили, че когнитивните способности на астронавтите също могат да се променят в космоса, което води до по-бавна обработка на информацията, пише Gizmodo.
Авторите на изследването са изследвали когнитивните способности на 25 астронавти чрез поредица от тестове, които са завършили преди полета си до МКС, по време на шестмесечния им престой на станцията и след завръщането им на Земята. Използвайки всеки тест, учените измерват скоростта на обработка и точността на процеса, сравнявайки представянето на астронавтите през различни периоди от време.
Те установили, че астронавтите реагират по-бавно на задачи, които оценяват скоростта на обработка, работната памет и вниманието в космоса, отколкото на Земята. Но в същото време нивото на точност беше запазено. Също така установиха, че промените в когнитивното поведение на астронавтите не се запазват след завръщането им на Земята.
Учените обаче не откриха доказателства за значително увреждане на мозъка или трайно когнитивно увреждане. Но и не са открили точната причина за промените, настъпили в мозъка на астронавтите.
Учените смятат, че възможна причина може да е стресът, преживян от хората в космоса. Според авторите на изследването дори на Земята скоростта на обработка, работната памет и вниманието могат временно да бъдат засегнати, когато човек е подложен на стрес.
Докато учените знаят много за това колко дълги периоди от време в космоса могат да повлияят отрицателно на физическото благосъстояние на човек, по-малко се знае за когнитивното поведение на астронавтите, когато става въпрос за мозъка, но има признаци, че космосът може да повлияе и на човешкия мозък.
НАСА се готви да върне астронавти на Луната в близко бъдеще и след това да изпрати първите хора на Марс. Като се има предвид изследването, такива дълги пътувания в космоса може да имат по-негативно въздействие върху астронавтите от очакваното.