Учените успяха да видят за първи път светлината, оставена след катаклизмичния сблъсък на две огромни ледени планети, с размерите на Нептун, в звездна система на 3600 светлинни години. В резултат на сблъсъка на две планети се образува една огромна гореща планета, която е стотици пъти по-голяма от Земята и нейната температура е 700 градуса по Целзий. Смята се, че тази планета ще се охлади с времето и останалите отломки ще образуват сателити на нова планета. Резултатите от това изследване са публикувани в списание Nature.
Наблюденията на подобна на Слънцето звезда, наречена ASASSN-21qj през 2021 г., показаха, че яркостта й внезапно е намаляла. След това в продължение на две години астрономите наблюдаваха промяната в яркостта на тази звезда.
Наблюденията разкриват ярък източник на инфрачервена светлина, който се намира близо до звездата, пише Live Science. Оказа се, че тази светлина се освобождава от обект, който все още не е напълно оформен, гореща планета, която е в етап на охлаждане.
Както показаха по-нататъшни изследвания с помощта на космически телескопи, катастрофално събитие се случи в далечна звездна система. В близост до звездата ASASSN-21qj две гигантски ледени планети се сблъскаха и се сляха в един обект. Отломките, които са резултат от сблъсъка, са причинили значително намаляване на яркостта на звездата.
Учените смятат, че в тази звездна система са се сблъскали две планети с размерите на Нептун, които са се превърнали в нова планета, стотици пъти по-голяма от Земята. И от останалите отломки скоро ще се образуват сателити на нов обект.
Астрономите казаха, че това е първият път, когато са наблюдавали ефектите от такова катастрофално събитие, тъй като светлината, излъчвана от нов космически обект, който се е появил след сливането на две планети, никога не е била засичана преди.
Учените планират да продължат да наблюдават тази звездна система, за да потвърдят своите заключения, които също са направени въз основа на симулации на подобни събития. За целта се планира използването на космическия телескоп Webb.
Превод: GlasNews