Небето е пълно с радиочестотни смущения, но благодарение на астрономите, които проследиха бездомни телевизионни сигнали, отразени от преминаващ самолет, може да има нов начин за изрязване на някои от измамните сигнали, които тормозят наблюденията на космоса с радиотелескопи.

Изследването е публикувано в списанието Publications of the Astronomical Society of Australia, пише Space.

В момента в околоземна орбита има повече от 10 000 сателита и повечето от тях са предназначени да предават различни съобщения с помощта на радиовълни. Но поради радиочестотни смущения от сателити, радиотелескопите не могат да извършват висококачествени наблюдения на космоса.

Този проблем е особено остър за радиотелескопа Murchison Widefield Array (MWA), който се намира в Австралия. Състои се от 4096 антени, предназначени да откриват нискочестотни радиовълни в диапазона от 70 до 300 MHz, които носят информация от ерата на рейонизацията на Вселената, когато са се образували първите звезди и галактики. Тъй като MWA наблюдава цялото небе наведнъж, няма начин да насочите антените далеч от сателитите.

Тъй като радиочестотните смущения възникват произволно и е трудно да се определи източникът им, има проблем с филтрирането на данните от космическите наблюдения. Обикновено астрономите просто изхвърлят набори от данни, заразени с радиосмущения, но това води до загуба на голямо количество ценни данни. Но случаят с бездомния телевизионен сигнал даде надежда на астрономите, че може да има начин да се спасят някои от тези данни.

Радиотелескопът MWA се намира вътре в тиха радиозона с ширина 300 километра, но той постоянно улавя телевизионни сигнали, които не трябва да се предават в тази зона, но учените предполагат, че такива сигнали могат да бъдат отразени от самолети.

Авторите на изследването комбинираха два метода за проследяване на източника на радиосмущения и успяха да проследят телевизионен сигнал обратно към самолет, летящ на височина 11 км и скорост 792 км/ч. Учените дори установиха, че телевизионният сигнал е в честотния диапазон, използван от австралийската цифрова телевизия. Този сигнал е бил предаден някъде извън зоната на радиомълчание и е бил отразен от корпуса на самолета.

Тази дефиниция на източника на радиосмущения може да се използва като шаблон за по-нататъшно филтриране на данни, което ще запази ценни данни за космоса. Чрез точното идентифициране и премахване само на източниците на смущения, астрономите могат да запазят повече от своите наблюдения, да намалят досадната загуба на данни и да увеличат шансовете за важни открития, казват учените.

Но проследяването на източника на радиочестотни смущения на преминаващ самолет беше само първата стъпка. Следващата стъпка е да научите как да премахвате подобни сигнали от астрономически данни и след това да научите как да премахвате не само телевизионни сигнали, отразени от самолети, но и сигнали от сателити. Но като се има предвид огромният брой сателити, това е много по-трудна задача.