Причината за смъртта на фараона Тутанкамон е предмет на дебат повече от сто години. Но изглежда решението е намерено! ДНК анализът доближи експертите до разбирането какво е убило момчето фараон.

След като анализираха останките на Тутанкамон, изследователите откриха генетични доказателства, че смъртта му е отчасти причинена от повтарящи се пристъпи на малария. По времето на Тутанкамон тази болест често е била фатална. Анализът също така идентифицира бабата и дядото на Тутанкамон като фараона Аменхотеп III и съпругата му Тийе, ​​които също починали от малария.

Отделен ДНК анализ разкрива, че момчето крал е продукт на инбридинг (близкородственото размножаване), което го е довело до развитие на редица здравословни проблеми, които също биха могли да повлияят на продължителността на живота му.

Тутанкамон управлява Египет само девет години, преди да умре на 18-годишна възраст. Въпреки че царуването му е кратко, той остава един от най-известните фараони в историята, до голяма степен благодарение на сензационното откритие на гробницата му през 1922 г. Разкопките на британския археолог Хауърд Картър откриха почти непокътнати останки на момчето крал, заедно с повече от 5000 артефакта.

Установяването на причината за смъртта на мумифициран човек е трудно поради влошаването на останките с времето и самия процес на мумифициране, който включва отстраняването на всички органи с изключение на сърцето. ДНК обаче може да покаже здравословното състояние на починалия.

Мащабното изследване е извършено от Националния изследователски център, Медицинския факултет на университета в Кайро и двама германски експерти по ДНК.

През 2000 г. екипът взе тъканни проби от няколко мумифицирани останки и обяви резултатите си едва тази година.

През 2014 г. беше пуснат документален филм на BBC, озаглавен Tutankhamon: The Truth Revealed, който се фокусира върху ДНК тестове, които разкриха, че родителите на крал Тутанкамон са брат и сестра.

Експертите отдавна вярват, че Тутанкамон е бил син на фараона Ехнатон, който е най-известен с това, че е заменил политеистичната религия на Египет с монотеистична вяра, почитаща бога на слънцето Атон.

Самоличността на майка му все още е въпрос на дебат, но учените като цяло са съгласни, че тя е била или кралица Нефертити (първата съпруга на Ехнатон), кралица Кия (една от неговите сестри-съпруги), или по-малко известен герой, известен като „Младата дама“.

Младата дама е мумия, открита през 1898 г., погребана в Долината на царете. Експертите все още не са сигурни за истинската й самоличност, но ДНК анализ на останките й показа, че жената може да е била майка на фараона Тутанкамон и биологична сестра на Ехнатон. Резултатите от проучването бяха публикувани за първи път в изданието от 2010 г. на Journal of the American Medical Association (JAMA).

Изследователите стигнаха до това "неочаквано" заключение, след като анализираха ДНК на 11 мумии, за които се смята, че са свързани с фараона Тутанкамон. Тутанкамон е бил диагностициран с няколко патологии, включително болестта на Кьолер тип II, се казва в проучването.

Болестта на Кьолер е рядко заболяване на костите на стъпалото при деца, при което се ограничава притока на кръв към костната тъкан и настъпва некроза.

По-нататъшното изследване на останките на фараона Тутанкамон, включително компютърна томография, показа, че той наистина е имал некроза на левия крак, а в гробницата му са открити няколко бастуна, които доказват наличието на болестта на Кьолер.

Изследователите са установили, че най-вероятната причина за смъртта на Тутанкамон е комбинация от некроза и маларийна инфекция.