Интернет е невероятно мощен инструмент, но както се казва в известната поговорка: с голямата сила идва и голяма отговорност. В случая с интернет и тийнейджърите тази отговорност често пада върху родителите, преди детето да узрее. Някои хора дават на децата си пълна свобода в интернет, докато други не ги допускат онлайн до определена възраст. Ново проучване изследва последиците от използването на интернет от тийнейджъри от гледна точка на родител.

Проучването установи, че около 72% от родителите вярват, че децата им използват интернет отговорно и могат да разберат дали тийнейджърите им прекарват твърде много време онлайн, пише Medical News. Повечето родители смятат, че децата им прекарват по-малко от три часа в интернет всеки ден. Също така повече от 80% от родителите смятат, че могат да обсъждат теми, свързани с интернет, с децата си.

Предимства. Половината от родителите отбелязват, че интернет помага за укрепване на семейните връзки, като улеснява комуникацията, споделянето на положителен опит и подобрява качеството на времето, прекарано заедно. Използването на социални медии от подрастващите също се смята за потенциален фактор за подобряване на семейната комуникация.

Въпреки ползите, 66% от родителите изразиха опасения, че децата им могат да бъдат изложени на вредно съдържание онлайн. Повече от половината родители са загрижени за потенциален онлайн тормоз. Загрижеността се разшири и до това как интернет може да повлияе на физическото, когнитивното и социалното развитие на детето. Интересното е, че 22% от родителите са по-загрижени за интернет зависимостта, отколкото за злоупотребата с вещества.

Две трети от родителите смятат, че доставчиците на технологии трябва да бъдат по-бдителни по отношение на онлайн съдържанието, а половината от родителите смятат, че правителството трябва да предприеме действия, за да го регулира. Около 33% от родителите смятат, че платформите на социалните медии, особено Facebook, представляват най-голям риск от пристрастяване. В същото време 10% от родителите са загрижени за видеоигри като Fortnite, Roblox и Grand Theft Auto.

Също така по време на проучването имаше забележима връзка между показателите за интернет пристрастяване на подрастващите и техните родители. Проучването установи, че децата може да са склонни към пристрастяване към интернет, ако родителите им често използват завладяващи среди и ги възприемат като полезни.

Но какво точно представляват тези завладяващи среди? Поглъщащата среда включва по-дълбоко потапяне в цифровото пространство, обикновено с помощта на очила за виртуална реалност (VR) или добавена реалност (AR).

Както родителите, така и децата, които са използвали завладяващи среди като VR или AR или често са имали достъп до услуги за видео стрийминг, показват по-голяма склонност към пристрастяване към интернет. Въпреки това, използването на потапяща среда от страна на родителите е свързано с положителни семейни резултати, както и използването на социални медии от децата.

Това проучване подчертава двойствения характер на използването на Интернет. Въпреки че може да помогне за укрепване на семейните връзки, има определени рискове, особено пристрастяване. Най-големите влияещи фактори са интернет навиците на родителите и последователността на родителската дисциплина.

Семействата трябва да преценят предимствата и недостатъците на използването на интернет и да дадат препоръки за своите деца. Заинтересованите страни от индустрията и правителството също имат роля в регулирането на използването на Интернет, за да се увеличат максимално ползите от него и да се намалят рисковете.

Това проучване е в съответствие с предишни изследвания, които показват връзка между проблемните модели на използване на интернет сред родители и деца. Учените подчертават, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере по-добре тази връзка, така че да могат да се разработят възможни интервенции.