Без познаване основите на програмирането е невъзможно да се осъществява регулация на развитието на електромобилите, изкуствения интелект и социалните мрежи. Всеки държавен служител трябва да премине базовите курсове на кодинга. В противен случай политиците няма да могат да се справят с възникващите в наши дни ситуации и няма да могат да търсят отговорност на IT гигантите.
Програмиране в името на демокрацията
Според статистиките на Hansard, в Камарата на общините на Обединеното кралство проблемът с предубедеността към алгоритмите е споменат едва два пъти. И това на фона, че днешните ИИ имат склонност да имитират предразсъдъците на своите създатели. Този проблем отдавна се обсъжда от медиите, понеже е директно свързан с дискриминацията в социалните мрежи и с разпространяване на риториката на ненавист, както и фалшивите новини. А от това политиците се интересуват.
Стажантката Тара О’Райли от британския парламент излезе с интересна теза. Тя счита, че депутатите нямат достатъчно знания за обективно оценяване на днешните ситуации от подобен тип.
Според нея, парламентаристите трябва не само да разбират основите на алгоритмите, използвани в роботите и автопилотите, но много полезно би било и да умеят да програмират. Дори и на най-ниско ниво. Тези умения ще могат да използват в своята ежедневна работа – например, за автоматизиране обработката на различните запитвания от страна на техните избиратели.
О’Райли публикува своя материал в New Statesman, като подчерта, че програмирането съвсем не е митично хоби само за някои избрани. Базовите навици на програмиране могат да се изучат самостоятелно с помощта на многото безплатни курсове и пособия, публикувани в интернет.
Но повечето депутати засега не схващат за какво биха могли да използват тези знания. Не всички осъзнават, че технологиите засягат и пронизват всички отрасли, а манипулацията с данни водят до сериозни последствия. Достатъчно е да си припомним скандала с Cambridge Analytica – компанията, която променяше духа на изборите в целия свят, използвайки инструментите на Facebook
До отвърнем на Зукърбърг
Британските власти вече признаха, че социалните мрежи влияят на политическите настроения в обществото. Още през месец юли Британският комитет по цифровите технологии, култура, медии и спорт (DCMS) обвини Facebook и Twitter в подкопаване основите на демокрацията.
„Ние трябва да инвестираме в знания и в разбиране на новите технологии, за да можем да накараме хората като Марк Зукърбърг да отговарят пред всички“ – каза О’Райли.
Тя се позова на цитата на Джейми Съскинд, автор на книгата „Политиката на бъдещето““ „Социалното инженерство все по-малко се различава от програмното инженерство„. В тези условия, разбирането на принципите на работата на алгоритмите би оказало силно положително влияние.
Британският журналист Матю Хюз не е съгласен с О’Райли. В статията си в Next Web той отбелязва, че повечето депутати нямат свободно време, понеже работят по 70 часа седмично. Другият проблем е възрастта. Повечето от половината членове на парламента са на над 50 години, а някои са доста над 70 и е странно да се изискват от тях да научат дори и основните принципи на програмирането.
Но нещата в тази насока се променят. В Китай например, на всеки държавен служител се начисляват пособия по програмиране, блокчейн, изкуствен интелект и цифрови преобразувания. Тези учебници се съставят от експерти и браншови журналисти. Да не забравяме, че с ИИ китайските депутати се сблъскват всеки ден. Освен прочутата компютърна система за социален рейтинг, в Китай се използва и невронната мрежа Zero Trust, която в автоматичен режим разкрива корупцията сред политиците.