Едно запитване към ChatGPT или някой друг езиков модел е равно на консумацията на една електрическа крушка за няколко часа. Ползването му, околичествено в енергия и други природни ресурси, никак не е малко.Това каза футурологът от БАН доц. Мариана Тодорова.
"Затова разработчиците на чипове сключват договори с електроцентрали или изграждат свои мощности, за да са сигурни, че ще продължат работа през следващата година", допълни тя.
Според нея има колизия между мерките, които изискват климатичните промени, и стремежа да се развива изкуственият интелект.
"Той вече не е просто технология, а основно средство за геостратегическо предимство. Все още можем да разчитаме на слънчевата, вятърната, ядрената енергия и водорода. Проблемите със съхранението на ядреното гориво не са решени, но тази енергията ще преживее ренесанс. Разпадът на хелий е ресурс за ядрената енергия, водородът е голямата надежда. Съхранението и преносът обаче са проблем, затова до производствените центрове ще има водородни централи", обясни в ефира на Нова Нюз доц. Тодорова.
Прочетете още
- 08:00 Закуска, която ще ви държи сити до вечерта: Как да започнете деня с енергия?
- 19:00 След нас потоп - ето какво оставиха след себе си служители от Община Стара Загора
- 20:14 Куче според зодията: Коя порода е най-подходяща за вас?
- 23:00 Дневен хороскоп за 4 януари: Овни, овладейте стреса, игнорирайте тревогите!