Учените са разработили алгоритъм, който въз основа на историята на живота на човек може да предвиди как ще живее и кога ще умре, пише DailyMail.

Според ново проучване, моделът, наречен „life2vec“, е точен около 78 процента от времето, което го поставя наравно с други алгоритми, предназначени да предсказват подобни резултати от живота. За разлика от други съществуващи модели за прогнозиране, новият алгоритъм работи като чатбот.

Той е създаден от учени от Дания и САЩ, които са обучили алгоритъм за машинно обучение върху огромен набор от данни, събрани в Дания. AI предоставя всякаква информация от повече от 6 милиона реални хора, включително техните доходи, професия, местоживеене, наранявания, бременности и др.

В резултат на това учените са получили модел, който може да обработва прост език и да генерира прогнози за вероятността от ранна смърт на човек или доходите му през живота му.

Някои фактори от нашето минало могат да увеличат риска от ранна смърт, като това да сте мъж, да имате диагноза психично заболяване или да имате опасна работа. Алгоритъмът също така взема предвид фактори, свързани с по-голяма продължителност на живота, като висок доход или мениджърска позиция.

Разглеждайки всяка част от живота ви под формата на печатен текст, алгоритъмът life2vec предвижда накъде ще се обърне вашата история въз основа на данните, които е получил досега.

Подобно взаимодействие с AI се извършва от потребители на ChatGPT, които искат от алгоритъма да изпълни една или друга задача. Учените могат също да задават въпроси на life2vec като „колко вероятно е да умре в рамките на четири години“ за даден човек.

Отбелязва се, че моделът е обучен върху данни, събрани от 2008 до 2016 г. Въз основа на тези данни AI правилно прогнозира смъртта до 2020 г. в повече от три четвърти от времето.

Въпреки това, за да се защити личната информация на хората, чиито данни са използвани за обучение на системата, тя остава недостъпна за използване от широката общественост или компании.

„Работим активно, за да споделим някои от резултатите по-открито, но това изисква допълнителни изследвания по начин, който гарантира поверителността на хората, участващи в проучването“, казва водещият автор на изследването Суне Леман от Техническия университет на Дания.

Превод: GlasNews.bg