На 1 април слънчевото петно AR4046, което се оказа обърнато към Земята, произведе мощно изригване M5.6, вероятно придружено от масивно изхвърляне на коронална маса. Този плазмен поток може да достигне Земята през следващите дни и да предизвика силна геомагнитна буря. Но това не е всичко.
Използвайки космически кораби, които наблюдават слънчевата активност, американски учени, изучаващи космическото време, регистрираха появата на ново мощно изригване на Слънцето. Този изблик на енергия и радиация, причинен от изместването на линиите на магнитното поле в слънчевото петно AR4046, беше класифициран като изригване M5.6, пише Space.
На 28 март на същото слънчево петно се случи по-мощно изригване от клас X1.1, което изхвърли масивен плазмен поток или изхвърляне на коронална маса в космоса заедно с кората. След това, малко след появата на огнището в Северна Америка, имаше краткотрайни радиозатъмнения, но плазменият поток не достигна Земята, тъй като петното AR4046 не беше обърнато към нашата планета. Следователно на Земята не е имало геомагнитна буря.
Когато потоци от плазма, изхвърлени от Слънцето по време на слънчеви изригвания, достигнат Земята няколко дни след експлозивното събитие, те често причиняват геомагнитни бури с различна сила. Тези явления могат да причинят смущения в радиокомуникациите, сателитните системи и GPS системите, но също така увеличават вероятността от много ярки полярни сияния. Понякога тези сияния могат да се видят не само в небето над полярните региони, но и много по на юг.
Слънчевото изригване M5.6, което се случи на 1 април, не причини радиозатъмнения на Земята, но този и други проблеми с нашата технология може да възникнат през следващите дни. Факт е, че учените все още не знаят със сигурност дали това изригване е било придружено от изхвърляне на коронална маса. Ако се случи, плазменият поток ще достигне Земята в четвъртък, 3 април, или петък, 4 април, което може да доведе до силна геомагнитна буря.
В същото време учените наблюдават слънчевото петно AR4048, което ще се обърне към Земята през следващите дни и вече проявява своята активност, създавайки изригвания с ниска мощност. Учените смятат, че през следващите 3-4 дни това място може да преживее изригване от клас X, което може да предизвика още по-силна геомагнитна буря на нашата планета тази или следващата седмица. Изригванията от клас X често се появяват във връзка с масивни изхвърляния на плазма.
Центърът за прогнозиране на космическото време на NOAA поставяшансовете за изригване от клас Х - най-мощната категория слънчеви изригвания - на 25% през следващите три дни. Ако такова изригване се случи и е придружено от CME, Земята може да претърпи силни геомагнитни бури, които могат да доведат до прекъсвания на радиокомуникациите, сателитните операции и GPS системите, но също така да увеличат шансовете за спиращи дъха полярни сияния.
Напомняме, че най-мощните на Слънцето са изригванията от клас X, следвани от изригванията от клас M, а след това са изригванията от клас C, B и A. Мощността на изригванията във всеки клас е 10 пъти по-голяма от предишния. Цифрите след буквата в обозначението на светкавицата показват нейната допълнителна сила. Докато изригванията от клас A до M могат да имат максимален брой от 10, изригванията от клас X нямат такива цифрови ограничения.