Иранските власти съвместно с четирите сред най-големите местни банки представиха националната криптовалута PayMon. Подобно на венецуелската криптовалута El Petro, криптовалутата на Иран също ще се използва преди всичко за заобикаляне на международните санкции.

Уеб порталът CryptoGlobe съобщи, че криптовалутата PayMon (от персийската дума „Заветът“) е обезпечена със златните резерви на държавата. Върху създаването на новото платежно средство са работили финансовите институции Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran и Bank Mellat. Очакванията са новият криптовалутен актив да бъде официално представен на търговската площадка Fara Bourse.

Директорът на компанията Ghoghnoos Влиола Фатеми заяви, че PayMon ще се използва и за прехвърляне в цифрова форма на част от активите на финансовите институции на страната. Той допълни, че на първия етап от разпространение на криптовалутата ще бъдат представени 1 милиард PayMon токени.

Фатеми отбеляза, че новото платежно средство ще даде възможност за заобикаляне на международните санкции и за намаляване на негативните последствия за икономиката, последвала след отказа на SWIFT системата да работи с местните финансови учреждения.

Доста странно е, че неотдавна Иран забрани със закон биткойн разплащанията. Явно властите на страната са искали да разчистят пътя на PayMon.

Иран не е първата държава със собствена криптовалута. Властите на Венецуела вече използват своята цифрова валута El Petro, която е обезпечена с нефт. А иранската криптовалута PayMon е обезпечена със злато.