Космическият телескоп Webb направи първата директна снимка на планета извън Слънчевата система. Тази планета обикаля около звездата HIP 65426 в съзвездието Кентавър, на 385 светлинни години. Планетата, наречена HIP 65426 b, беше открита още през 2017 г., но това е първият път, когато учените получават толкова детайлно изображение на екзопланета, пише The Guardian.

Космическият телескоп Webb направи наистина историческа снимка. Той успя да получи първото директно изображение на екзопланета с невероятни детайли. Гигант с горещ газ, наречен HIP 65426 b, стана горд собственик на титлата „първата планета, заснета директно в детайли“.

Телескопът Webb е направил невероятно детайлни изображения на екзопланетата, която е 5-10 пъти по-голяма от масата на Юпитер. Благодарение на изображения, направени в инфрачервения спектър, учените успяха да определят приблизителната маса и температура на тази далечна планета. Нови данни показват, че този "горещ Юпитер", както се нарича класът планети, има атмосферна температура от около 1300 градуса по Целзий.

екзопланета HIP 65426 b
Снимка: NASA

„Сигурно е да се каже, че това директно изображение на екзопланета е исторически момент за астрономията. Сега, с помощта на Webb, е възможно да се изучават по-подробно далечни планети и да се получи информация за техния състав, температура и маса. температурата на планетата HIP 65426 b, тогава живеенето тук е точно Вие не можете. Ако стигнете до тази планета, ще изгорите живи много бързо", казва Саша Хинкли от университета в Ексетър, Обединеното кралство.

Според учените тази планета е много млада по космически стандарти. Тя е само на 10-20 милиона години. В сравнение със Земята, която е на 4,5 милиарда години, тя е просто бебе.

"Получаването на директно изображение на далечни планети е невероятно трудно. Факт е, че светлината на звездата-домакин е хиляди пъти по-силна от радиацията на планетата. Но екзопланетата HIP 65426 b е около 100 пъти по-далеч от своята звезда, отколкото Земята е от Слънцето. Следователно е по-леко да се снима директно в инфрачервения диапазон, но си струва да се отбележи, че това не беше лесна задача за телескопа Webb, звездата, около която HIP 65426 b обикаля, е с 10 000 по-ярка от самата планета, която е като да се опиташ да направиш снимка на светулка, която лети близо до фар от разстояние 100 км“, казва Хинкли.

Саша Хинкли
 
Снимка: EarthSky

Това не е първото директно изображение на екзопланета изобщо, тъй като преди това вече са направени подобни изображения на около 20 планети от космическия телескоп Хъбъл и наземни телескопи. Но те не можаха да получат такава невероятна подробност. Хъбъл - поради факта, че не разполага с толкова силни инструменти, а наземни телескопи - поради смущенията, които създава земната атмосфера.

"Най-добрите изображения на планетите могат да бъдат получени именно в инфрачервения диапазон. При тези дължини на вълните планетите излъчват най-много собствена светлина. Инфрачервеният телескоп Webb ще може най-добре да се справи с тази задача", казва Бет Билър, един от директорите от Университета в Единбург, Обединеното кралство.

Като се има предвид много младата възраст на планетата HIP 65426 b, учените казват, че можем да научим повече за това как са изглеждали Юпитер и Сатурн на една и съща възраст.

Юпитер
Снимка: NASA

„Планетите се образуват огромни в началото, но след това стават по-малки. И тази планета е малка, въпреки че е 5-10 пъти по-голяма от Юпитер, тя е намаляла много по-бързо, отколкото очаквахме. Това откритие ни дава възможност да научим повече за еволюцията на планетите", казва Вивиен Парментие от Оксфордския университет.

Сега учените искат да направят много повече наблюдения на далечни екзопланети в бъдеще. По-специално в обектива на инструментите на Webb трябва да попаднат планети, подобни на Земята, които може да имат подходящи условия за живот.

"Мисля, че тези нови изображения са истинско космическо съкровище. Но това е само началото. С новите изображения на планетите от телескопа Webb ще можем да разберем как се формират тези планети и от какво са направени. Webb's възможностите ще ни осигурят безпрецедентна подробна информация“, казва Арин Картър от Калифорнийския университет в Санта Круз, САЩ.

Превод: GlasNews