Предсърдното мъждене е едно от най-честите нарушения на сърдечния ритъм при възрастните. Може да бъде безсимптомно дълго време, но в крайна сметка да доведе до сериозни последствия като кръвни съсиреци и инсулт. Американски учени разработиха нова технология, използваща изкуствен интелект, която позволява да се предвиди рискът от развитие на заболяване в 2-годишен хоризонт и да се вземат навременни мерки.
Новата система се основава на анализ на данни за пациенти от електронни медицински досиета с помощта на изкуствен интелект. Алгоритъмът обработва информация за възраст, ръст, тегло, наличие на сърдечни заболявания, бъбречни заболявания, диабет тип 2, както и навици на човек като пушене или пиене на алкохол. Ако рискът от предсърдно мъждене надхвърли определен праг, системата сигнализира на лекаря и предлага допълнителни стъпки, като например допълнително изследване на сърдечния ритъм.
Технологията вече е тествана в голяма медицинска клиника в САЩ, където е внедрена в работата на кардиологичната служба. Лекарите отбелязаха, че работата със системата не изисква допълнителни усилия от тяхна страна и лесно се интегрира в ежедневната практика, позволявайки своевременното идентифициране на пациенти с висок риск от заболяване.
Предсърдното мъждене (ПМ) е една от най-честите и опасни форми на сърдечна аритмия. Особеността на тази форма е, че сърцето бие хаотично и аритмично. Това води до стагнация на кръвта в камерите на сърцето и образуване на кръвни съсиреци. Заедно с кръвния поток те могат да стигнат от сърцето до други органи, което води до развитие на инфаркт на мозъка, сърцето, червата, бъбреците - почти всеки орган. Предсърдното мъждене увеличава риска от сърдечна недостатъчност 3 пъти, риска от инсулт 5 пъти и общата смъртност 1,5-3,5 пъти. Това прави предсърдното мъждене една от водещите причини за инвалидност и смъртност сред сърдечно-съдовите заболявания.
Ето защо е важно предварително да се определи рискът от развитие на заболяването и да се вземат превантивни мерки. Кардиолозите подчертават, че традиционното лечение, като лекарствената терапия, може да загуби своята ефективност с течение на времето. Тялото се адаптира към лекарствата и ефектът им отслабва. В допълнение, лекарствата не винаги са в състояние напълно да премахнат проблема - те само помагат за контролиране на симптомите и намаляват риска от усложнения.
Според Азамат Баймуканов, кардиолог, аритмолог от отдела за хирургично лечение на сложни сърдечни аритмии и електрическа сърдечна стимулация на Градската клинична болница на името на V.M. Буянов, в случаите, когато лечението с лекарства не е достатъчно ефективно, струва си да се обмисли възможността за хирургическа интервенция.
"Съвременните методи като радиочестота или криоаблация са доказали своята ефективност при възстановяване и поддържане на нормалния сърдечен ритъм. Тези процедури са минимално инвазивни и се понасят добре от повечето пациенти. Въпреки че нито един от методите не гарантира пълно премахване на аритмията, аблацията значително намалява честотата на рецидивите и подобрява качеството на живот", обяснява специалистът.
Използването на технологиите с изкуствен интелект открива нови перспективи в диагностиката на сърдечно-съдовите заболявания, смята експертът. Автоматизираните системи позволяват на лекарите по-бързо да идентифицират пациентите с висок риск от предсърдно мъждене и да предписват необходимото лечение своевременно. В бъдеще такива технологии могат да се използват за ранно откриване на други сериозни заболявания, което ще помогне за спасяването на здравето и живота на хиляди хора.