Саудитска Арабия представи Dream of the Desert, проект за петзвезден влак, създаден в сътрудничество с италианската луксозна марка Arsenale. Той ще измине около 780 мили през Арабската пустиня, от Рияд до Ал Кураят, близо до северната граница с Йордания.
Влакът Dream of the Desert ще направи първото си пътуване в края на 2026 г. Тарифите все още не са потвърдени, но вече няма съмнение, че пътниците на това пътуване ще изпитат „нови висоти на лукса“. Наскоро в интернет се появиха снимки на окончателния дизайн на вагоните, пише изданието Metro.
Влакът Dream of the Desert ще разполага с 34 луксозни апартамента в 14 вагона. Проектиран от известния ливански архитект Aline Asmar d'Amman, интериорът е вдъхновен от пустинни пейзажи и ислямска архитектура, със земни тонове, златен текстил и сложни мозайки.
D'Amman, която има ателиета в Бейрут и Париж, е проектирала зони за приемане, наподобяващи маджлиси, всекидневни в Саудитска Арабия, с ръчно резбовано дърво и геометрични мотиви. Коридорите са пълни със специални предмети на изкуството, които показват наследството и културата на страната. Спалните разполагат с лампи в стил арт деко, изумрудени дивани и стени с ламперия от тъмно дърво.
„Това е луксозно културно потапяне в девствените пустинни пейзажи на Саудитска Арабия“, написа Алина Асмар д'Аман в публикация в Instagram.
Междувременно в момента се работи по менюто, което ще включва ястия от местни и международни готвачи.
Влакът ще започне двудневното си пътуване в столицата на Саудитска Арабия Рияд. Маршрутът ще минава покрай ключови исторически обекти, включително обектът на световното наследство на ЮНЕСКО Хаил и Ал-Джуф.
Dream of the Desert е една от няколкото нови транспортни инициативи в Саудитска Арабия, която има за цел да се превърне в ключова глобална туристическа дестинация чрез привличане на 150 милиона туристи годишно до 2030 г. като част от своя план Vision 2030.
Луксозният влак разполага с вагон-трапезария с панорамна гледка Снимка: Aline Asmar d'Amman
Последният доклад на Amnesty International за правата на човека в страната обаче поражда загриженост относно строгите ограничения върху свободата на словото, несправедливите съдебни процеси, отношението към жените и момичетата и ЛГБТК+ дискриминацията.
Страната също беше обект на контрол като дестинация за Световното първенство през 2034 г. Саудитска Арабия има строга забрана на алкохола от 1952 г. насам и туристите, заловени да нарушават закона, са изправени пред затворнически присъди, солидни глоби, публично бичуване и депортиране.