За първи път учени от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън, САЩ, успяха да открият планета, която се върти спираловидно около своята звезда, което в крайна сметка ще доведе до нейното унищожение. Това развитие на събитието дава представа за това какво ще се случи със Земята, когато нашето Слънце започне да умира, пише Phys.

Всъщност планета, наречена Kepler-1658b, беше открита от космическия телескоп Kepler през 2009 г., но на учените отне цели десет години, за да преминат от статута на кандидат за екзопланета до титлата на новооткрита планета. От 2019 г. учените наблюдават газовия гигант, който принадлежи към клас планети, наречени горещи Юпитери.

Сега учени от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън разкриха резултатите от продължителни научни усилия, които показват, че за първи път са идентифицирали планета, която се насочва към катастрофална среща с умиращата си звезда.

Екзопланетата Kepler-1658b прави пълен оборот около звездата си, която е в процес на превръщане в червен гигант, за по-малко от 3 дни. Тоест една година на тази планета продължава само малко по-малко от половин седмица. Самата планета е на 2600 светлинни години, но е много по-гореща от нашия Юпитер, въпреки че е подобна на него, тъй като орбитата й около звездата е 1/8 от разстоянието между Меркурий и Слънцето.

екзопланетацял екран
Снимка: phys.org

Учените са установили, че планетата бавно, но сигурно се приближава към своята звезда, която е в последния етап от своята еволюция. Според изчисленията на астрономите планетата постепенно намалява времето си на въртене около звездата със скорост от 131 милисекунди на година.

Според Шреяс Висапрагада от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън, ако тази скорост продължи, планетата ще се сблъска със своята звезда след по-малко от 3 милиона години и ще умре.

„Имаме първото пряко доказателство за такава катастрофална среща между планета и умираща звезда“, казва Висапрагада.

Според учените сега звездата постепенно става по-голяма по размер и увеличава яркостта си и в бъдеще ще се превърне в червен гигант. Гравитационното привличане на последното е отговорно за приближаването на планетата към звездата.

Учените смятат, че много планети завършват живота си в резултат на сблъсък със звезда и това може да се случи с нашата Земя, когато след няколко милиарда години Слънцето също започне да умира.

екзопланетацял екран
Снимка: MARKGARLICK.CO & УНИВЕРСИТЕТ В УОРУИК

"Вярвам, че след 5 милиарда години Слънцето ще се превърне в червен гигант и орбитата на Земята също ще започне да намалява. Почти съм сигурен, че Меркурий и Венера ще се сблъскат със Слънцето, но що се отнася до Земята, нейната съдба не е толкова ясна“, казва Висапрагада.

Новото изследване също помогна на учените да разберат защо Kepler-1658b изглежда дори по-горещ и по-ярък, отколкото очакваха. Астрономите са стигнали до извода, че зад това стои същото гравитационно привличане на звездата, което помага за освобождаването на повече енергия на планетата.

Между другото, нещо подобно се случва в нашата слънчева система. Например Юпитер със своето гравитационно привличане кара вътрешната част на своя спътник Йо да се стопи. По този начин има масивно изригване на вулкани в този вулканичен свят в нашата слънчева система.

Превод: GlasNews