Пандемията от COVID без съмнение засегна по един или друг начин всяка една сфера от живота. Повечето от тях бяха "ударени" лошо, но що се отнася до света на технологиите - то тук развитието не само не спря, а дори се засили.

Така спокойно можем да смятаме, че и през 2022 г. ще продължи дигитализация и виртуализация на обществото.

В тази връзка вижте някои технологични тендеции, които ще са ключови през тази година:

Изкуствен интелект навсякъде

„Умен“ наистина просто означаваше свързан – смартфони, смарт телевизори и множеството други интелигентни устройства наистина бяха същите стари играчки, но свързани с интернет. Днес „интелигентен“ все повече означава задвижван от изкуствен интелект (AI) – обикновено алгоритми за машинно обучение – и способен да ни помага по все по-иновативни начини.

Умните автомобили използват алгоритми за разпознаване на лица, за да открият дали обръщаме внимание на пътя и да ни предупреждават, ако се уморим. Смартфоните използват AI алгоритми, за да направят всичко – от поддържане на качеството на разговорите, за да ни помогнат да правим по-добри снимки, и разбира се, те са пълни с приложения, които използват AI, за да ни помогнат да направим почти всичко.

AI е проникнал в инструментите, които използваме за извършване на ежедневна работа – от вездесъщите гласови асистенти до езиков превод и инструменти, които ни позволяват да извличаме структурирани данни от снимки, драсканици на бяла дъска и ръкописни бележки.

Той също така захранва голяма част от роботизираната автоматизация на процесите, която позволи да се облекчат натоварванията в административните, логистичните, счетоводните и HR отделите. Каквато и да е вашата индустрия или функция на работа, вероятно ще откриете, че има решение, задвижвано от AI, предназначено да улесни живота ви.

Тази обширна тенденция обхваща AI, интернет на нещата (IoT) и нововъзникващи свръхбързи мрежи като 5G, всички те се обединяват, за да ни дадат възможности, които нямахме само преди няколко години.

Това подчертава факта, че при по-дълги срокове от този, който разглеждаме конкретно тук, най-въздействащата тенденция от всички ще бъде конвергенцията. Нарастващият обем данни, по-бързите мрежови и процесорни скорости и „демократизацията“ на данните се обединяват, за да станат движеща сила, анализира авторът на Forbes Бернар Мар.

Всичко като услуга и революцията без код

Друг все по-мощен двигател ще бъде продължаващата демократизация на данните и технологиите. През последните години се появи цяла индустрия, която има за цел да предостави уменията и инструментите, необходими за технологично ръководените иновации, в ръцете на възможно най-голяма част от обществото.

Облачните решения за съхранение, означават по-малко разходи и рискове от създаването на скъпа инфраструктура. Хибридните решения – когато публичните облачни услуги не са напълно подходящи, например когато се занимават с много лични или ценни данни – са узрели до степен, в която решението „най -доброто от двата свята“ често е жизнеспособно.

Не всяка компания трябва да наеме армия от компютърни гении, за да изгради свой собствен „цифров мозък“, когато те могат просто да отдадат такъв под наем за работата, която трябва да вършат. Готови AI решения съществуват за всичко – от маркетинг до HR, управление на проекти и планиране и проектиране на производствени процеси.

През 2022 г. ще продължим да виждаме компании, внедряващи AI и IoT инфраструктура, без да притежават един сървър или частен когнитивен код.

Интерфейсите без код ще станат все по-популярни поради липсата на познания по програмиране или подробното разбиране на статистиката и структурите на данните, ще престанат да се превръщат в бариера за осъществяването на променящата се в света идея.

OpenAI – изследователска група, основана от Илон Мъск и финансирана между другото от Microsoft, наскоро представи Codex, програмен модел, който може да генерира код от естествен, говорим човешки език. Тъй като технологията като тази узрява и се сближава с възможностите, предлагани от облачната инфраструктура, нашите иновации и въображение по-рядко ще бъдат възпрепятствани от липсата на ресурси или технически умения.

Дигитализация, данни и виртуализация

През 2020 и 2021 г. много от нас преживяха виртуализацията на нашите офиси и работни места, тъй като бързо бяха въведени условия за отдалечена работа. Това беше просто криза, предизвикана от много по-дългосрочна тенденция.

През 2022 г. ще станем все по-запознати с концепцията за „метавселена“ – устойчиви дигитални светове, които съществуват успоредно с физическия свят, в който живеем. Вътре в тези метаверси ще изпълняваме много от функциите, които сме свикнали да изпълняваме в реалния свят, включително работа, игра и общуване.

С увеличаването на скоростта на дигитализация, тези метаверси ще моделират и симулират реалния свят с нарастваща точност, позволявайки ни да имаме по-завладяващ, убедителен и в крайна сметка ценен опит в дигиталната сфера.

Прозрачност, управление и отчетност

За да работи технологията, ние хората трябва да можем да й се доверим. Вече (с право) виждаме силни отблъсквания срещу много начини, по които технологията се използва в момента, които се разглеждат като натрапчиви, опасни или безотговорни. По-специално AI понякога се изобразява като „черна кутия“ – което означава, че не можем да видим вътре в нея, за да разберем как работи. Това често се дължи на неговата сложност, а не на някаква злонамерена схема, която ограничава нашето разбиране, но ефектът е същият.

Това означава, че инцидентите, при които AI се оказва вреден – например, когато наскоро Facebook показа етикети на черни хора като „примати“ – са изключително тревожни. Това е особено вярно в общество, което започва да се стреми към AI за вземане на решения, които засягат живота, като наемане и уволнение.

Идеята за прозрачен и обясним AI става все по-популярна през последните години, тъй като стана ясно, че има сегменти от обществото, които не му вярват – очевидно с основателна причина. Правителствата също ясно разбират, че има нужда от регулаторна рамка, което се доказва от съществуването на предложения от ЕС Закон за изкуствения интелект.

Предложеният акт забранява на властите да използват AI за създаване на системи за социално оценяване, както и да използват инструменти за разпознаване на лица на обществени места.

Съществува и списък с потенциално опасни последици, включително „експлоатация на уязвимости“ и „причиняване на физическа или психологическа вреда“, които доставчиците на решения за изкуствен интелект ще трябва да докажат, че системите им няма да причинят, преди да бъдат предложени за продажба.

Някои обаче твърдят, че това не стига достатъчно далеч, тъй като в сегашното си състояние не съдържа никакви условия, че хората трябва да бъдат информирани, когато станат субекти на процесите на вземане на решения, базирани на AI.

Изпълнителният директор на Google Сундар Пичай заяви, че макар да признава, че регулирането на AI е необходимо, „трябва да има баланс“, за да се гарантира, че иновациите не се задушават. Този балансиращ акт вероятно ще се превърне във все по-забележим предмет на дискусия през 2022 г., тъй като все повече хора осъзнават потенциалните положителни и отрицателни ефекти върху обществото, които AI и други технологични тенденции ще имат.

Решения за устойчива енергия

По време на пандемията възобновяемата енергия беше единствената форма на енергия, при която потреблението се увеличи. В САЩ използването на възобновяема енергия се е увеличило с 40% през първите десет седмици на локдаун. В световен мащаб цялото потребление на енергия от невъзобновяеми източници намалява, тъй като индустриите затварят и хората остават у дома, което води до общо намаляване на емисиите от 8%. Това доведе до очакване, че през следващите години ще бъдат инвестирани увеличени инвестиции в производството на енергия от възобновяеми ресурси.

Международната енергийна агенция (IEA) изчислява, че през 2020 г. е генерирана и използвана 40% повече възобновяема енергия в сравнение с предходната година и прогнозира, че този растеж ще продължи през 2022 г.

Като цяло разходите за генериране на възобновяема енергия от различни източници, включително на сушата и офшорният вятър, слънчев и приливен, падна с между седем и 16%. Това ще бъде огромна помощ за държави и предприятия, които се опитват да постигнат целите на емисиите, като например да станат неутрални по отношение на въглерода или дори въглеродни отрицателни.

Освен това, вълнуващи нововъзникващи енергийни източници като биогорива, течен водород и дори ядрен синтез стават все по-жизнеспособни, дори и да е малко след 2022 г., когато ще се усети пълното им въздействие върху някои от тях.

Въпреки това, пробивите във всички тези области вероятно ще влязат в новините. Helion Energy – пионер в областта на термоядрената енергия, който възпроизвежда процеса, използван за създаване на енергия на слънцето – очаква най-новият им прототип термоядрен генератор да бъде пуснат онлайн през 2022 г. Очаква се да се появят и практически приложения в областта на „зеления водород „.

За разлика от установените процеси за създаване на енергия от водород, които включват използване на големи количества „мръсна“ енергия от изкопаеми горива за създаване на електролиза, разделяне на водород и кислород без отделяне на въглерод, това включва използване на възобновяема енергия, което намалява общото въздействие върху околната среда.