Какво е кибератака от 5-то поколение? И защо само 5% от компаниите използват системи за сигурност и защита от тях?
Отговори на тези и на други въпроси бяха дадени на провелото се за първи път в България събитие CPX 360.
Събитието e част от CPX 360 – водеща световна среща на тема киберсигурност, организирана от Check Point Software Technologies. Тези срещи се провеждат в 58 града в целия свят и за първи път София стана част от поредицата международни събития.
Водещи световни експерти в областта на киберсигурността, ключови теми и информационни сесии се срещат на едно място, за да дадат възможност на компании и заинтересованите страни да се информират и анализират нуждата от предотвратяване на мега-атаките, които са насочени към мрежите, облаците, мобилните устройства, които използват.
Специалистите определят, че до 2022 г. 95% от пропуските в сигурността в облачните пространства за споделяне и съхранение на данни ще бъдат по вина на потребителите.
„Необходима е надеждна система за сигурност с реална и сигурна стойност, която може да се развива“ това каза Дерек Мидълмис, експерт по сигурността за Европа, Близкия Изток и Африка в Checkpoint.
Иновативните решения и услуги, които компанията предоставя са усъвършенствана превенция и защита срещу най-напредналите заплахи и атаки за цялата ИТ инфраструктура на бизнеса, включително всички мрежи, потребителски облаци и мобилни устройства.
Киберпосегателствата в облачните услуги, мобилните системи и интернет на нещата са се увеличили повече от 2 пъти за последните три години, което прави нуждата от защита повече от необходима, според проучването на CVE Details, maintained by MITRE
През последните 25 години кибератаките и защитата на сигурността се развиха бързо. Поглеждайки назад, лесно могат да се идентифицират различните поколения атаки и продуктите за сигурност, които ни защитават от тях.
Днес обаче скоростта на еволюцията на атаките е толкова висока, че далеч изпреварва нивото на сигурност, с което компаниите оперират. А това е проблем.
Нивото на сигурност, използвано от компаниите, не може да изостава от нивото на атаките, които те посрещат.
Днешните атаки са най-напредничавите и впечатляващи, които някога сме виждали, но сигурността, внедрена от повечето компании е остаряла и неспособна да ги защити от тях.
„Кибератаката WannaCry засегна 300 000 компютъра в 150 страни, а NotPetya, доведе до загуби в размер на 300 милиона щатски долара за редица засегнати компании. „
Поколение 5 на киберпрестъпленията, започнали през 2017 година, превърнаха атаките в широкомащабни, достигащи до всички устройства и използващи усъвършенствани инструменти, които да атакуват данни и лична информация.
Въпреки все по-големия брой злонамерени програми, които проникват в ИТ мрежите от все по-голям брой входни точки, съществуват и модерни решения за предотвратяване им. Действително, специфичните предимства на тези технологии срещу традиционните решения трябва да бъдат внедрени на практика/приложени на практика за да имат възможност организациите да изпреварят киберпрестъпниците в днешната изпълнена със заплахи обстановка.
Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) е водещ доставчик на решения за киберсигурност на правителства и корпорации в световен мащаб. Неговите решения защитават клиентите от кибератаки от зловреден софтуер, рансъмуер и други видове атаки. Check Point предлага многостепенна архитектура на защитата, която предпазва информацията за компаниите в облачните пространства, мрежата и мобилните устройства, както и най-пълната и интуитивна система за управление на сигурността. Check Point защитава над 100 000 организации от всякакъв мащаб.