Китайската аерокосмическа научно техническа корпорация (CASC) изстреля ракетата носител Чанчжън-11 от морска платформа в Жълто море. Reuters допълва, че в близко бъдеще CASC планира да осъществява изстрелвания на ракети в космоса от крайбрежията на страната около екватора, което ще увеличи полезния товар, който ракетата може да извежда в космоса.

Традиционните ракети носители се изстрелват от наземни ракетни площадки. Но има проекти за изстрелване на ракети в космоса от морето или океана. Този подход е технологично много по-сложен, но има сериозни преимущества благодарение на възможността за изстрелване на ракети носители от екватора. Главното преимущество е увеличената маса на полезния товар. Линейната скорост на въртене на Земята е значително по-висока на екватора в сравнение с по-близките до полюсите региони. Освен това, ако трябва да бъде изведен в космоса сателит с нулева инклинация, при изстрелване на ракетата от отдалечени от екватора региони е необходимо бустерът да изразходва повече енергия за промяна на инклинацията. И още, по този начин могат да се избира място на изстрелване, отдалечено от населени места.

Създаденият от CASC морски космодрум е морска полупотопена платформа с дължина 110 метра и широчина 80 метра. В центъра на платформата се намира стартовата площадка, на която още на пристанището се инсталира ракетата. В този конкретен случай е изстреляна ракета с четири степени, която може да извежда в низка орбита полезен товар до 700 кг.

При изстрелването се използва популярното последно време „студено изстрелване“ при което ракетата се издига във въздуха благодарение на създаденото налягане в стартовата площадка, а ракетата включва собствения си двигател по-късно, когато вече се намира във въздуха.