В днешния свят повечето хора прекарват огромно количество време пред компютъра и сега изследователите смятат, че нашите клавиатури и мишки могат да станат ефективни индикатори за стрес.

Учени от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих (ETHZ) проведоха ново мащабно проучване, резултатите от което показват, че как точно взаимодействаме с клавиатурата и мишката може да разкаже много за нивата ни на стрес, пише Science Alert. Освен това изследователите смятат, че този метод е дори по-ефективен от проследяването на пулса.

На първия етап учените проведоха проучване, в което взеха участие 90 души. Те бяха помолени да изпълняват прости офис задачи, като насрочване на срещи, запис на данни и извършване на анализ на данни. Участниците също бяха разделени на две групи - някои работеха без намеса, докато други бяха разсеяни от чат съобщения или помолени да прекъсват за срещи.

По време на изследването изследователите също така наблюдават поведението на получателите - записват взаимодействието им с мишката и клавиатурата, проследяват сърдечната им честота и също така питат колко са напрегнати.

По-късно учените са използвали данните и машинното обучение, за да разработят нов модел на стрес на работното място, базиран на това как хората пишат и взаимодействат с мишката. Според автора на изследването и математика Мар Наегелин, той и колегите му са открили, че начинът, по който пишем и движим мишката, всъщност може да бъде ефективен индикатор за нивата на стрес на работното място, дори по-добър от сърдечната честота.

Резултатите от проучването показват, че хората, които изпитват хроничен стрес, са склонни към:

премествайте показалеца на мишката по-често и по-малко точно;

покриване на големи разстояния на екрана с показалеца на мишката;

по-вероятно е да правите грешки, докато пишете;

пишете на пристъпи и започвайе с много кратки паузи.

В същото време по-спокойните хора също правят паузи при писане, но те са много по-малко, а самите паузи при писане са по-дълги и по-замислени.

Според съавтора на изследването, психолога Жасмин Кер, тази връзка между нивата на стрес, клавиатурата и мишката може да се обясни с помощта на така наречената теория за невромоторния шум. Факт е, че високите нива на стрес влияят негативно на способността на мозъка ни да обработва информация, както и на двигателните ни умения.

Сега изследователите изчисляват, че един на всеки трима работници в Швейцария страда от стрес на работното място и трябва да се разработят ефективни начини за откриване на повишен стрес. Учените отбелязват, че хората обикновено не могат да разберат, че ресурсите им, физически и умствени, се изчерпват, докато не стане съвсем късно.

В момента учените провеждат експерименти, използвайки разработения от тях модел въз основа на взаимодействието с мишката и клавиатурата. Изследователите от ETHZ очакват окончателните резултати от експеримента да бъдат обобщени до края на годината. Кер също така посочва, че нейният модел и моделът на колегите й също предполага пълна конфиденциалност, в противен случай малко хора всъщност биха искали да използват техния нов „уред за измерване на работния стрес“.

Превод: GlasNews