Изкуственият интелект (AI) се превърна в тема на обща дискусия, завъртайки главите с факта, че е в състояние да промени професионалния ни живот чрез автоматизиране на много процеси. Въпреки че AI все още не се е показал като разрушителна сила, способна да унищожи човечеството, не може да се отрече значителното му въздействие върху морала и ежедневието ни. Ново проучване разказва за такъв пагубен ефект.

Изглежда, че изкуственият интелект може не само да разтовари работния ви ден, но и да бъде мълчалив виновник за стреса ви.

В понеделник международен екип от изследователи представи резултатите от проучване, което установи, че служителите, които често взаимодействат с изкуствен интелект на работните си места, са по-склонни да страдат от самота, безсъние и да пият повече алкохол в сравнение с техните колеги, които взаимодействат по-малко с AI, пише The Daily Beast. Това хвърля светлина върху значението на взаимодействието между хората за поддържане на баланс както на работа, така и у дома.

„Бързият напредък на системите с изкуствен интелект предизвиква нова индустриална революция, променяйки работното място с множество ползи, но също така и с неизвестни рискове, включително потенциални вредни ефекти върху психическото и физическото здраве на работниците“, каза Пок Ман Танг, асистент по мениджмънт в Университет на Джорджия и водещ изследовател.

Резултатите от проучването са получени от четири пилотни проучвания, проведени в САЩ, Тайван, Индонезия и Малайзия. Едно проучване на 126 служители в индонезийска компания за управление на имоти установи, че група, която е била насърчавана да използва често изкуствен интелект в продължение на три последователни дни, съобщава за повишено чувство на самота и безсъние.

Подобно проучване в Тайван на 166 инженери, работещи за биомедицинска компания, установи, че тези, които взаимодействат повече с AI, са имали повишена самота, нарушения на съня и, изненадващо, увеличена консумация на алкохол след работа.

Не всичко обаче е толкова мрачно и лошо. Оказа се, че тези, които работят повече с AI, са по-отзивчиви към колегите си, често се обръщат към тях, за да разберат как могат да помогнат. Това поведение, според изследователите, може да е знак, че тези хора имат повишена нужда от социални връзки.

„Ограничаването на работата ни до системи с изкуствен интелект може да доведе до пагубни последици за личния живот на служителите“, обясни Танг.

Изследователите вярват, че техните открития трябва да повлияят на дизайна на бъдещи системи за изкуствен интелект, за да включват повече човешки атрибути, като човешки гласове, за да имитират социални взаимодействия. Това може да направи работата с автоматизирани колеги по-малко като взаимодействие с машина без емоции.

Предприятията се насърчават да ограничат времето, през което техните служители взаимодействат със системите с изкуствен интелект, с по-голям акцент върху укрепването на човешките връзки и сътрудничеството. AI трябва да се използва главно за монотонни задачи, които не изискват креативност и задълбочено мислене.

„Разпространението на AI ще продължи да расте, така че е изключително важно да действаме сега, за да смекчим всички потенциално вредни ефекти върху тези, които работят с тези системи“, каза Танг.

Превод: GlasNews