Космическият телескоп Webb откри най-мощната нова експлозия във Вселената, наречена kilonova. Тази експлозия се дължи на сблъсъка на две неутронни звезди. Смята се, че в резултат на подобни експлозии се появява златото и някои други тежки елементи.
Още през март тази година група учени от Нидерландия, използващи космическия телескоп Fermi, откриха нов гама-изблик, тоест невероятно силно освобождаване на енергия. Това събитие е наречено GRB 230307A и учените са открили, че това е вторият най-ярък гама-изблик, известен днес. Продължи само 34 секунди, но тези данни бяха достатъчни за учените от Колумбийския университет, САЩ, да използват телескопа Webb, за да открият източника на този гама-изблик.
Според авторите на новото изследване телескопът Webb за първи път е открил експлозията на килоновата, която е станала източник на гама-взрива, пише Space. За първи път телескопът наблюдава най-силната космическа експлозия във Вселената 29 дни след това събитие, а след това още 61 дни по-късно, за да сравни резултатите от наблюденията.
Килоните са най-мощните космически експлозии, които са многократно по-силни от експлозиите на свръхнова и се появяват в резултат на сблъсъка на две неутронни звезди. Това са звезди, които са се появили само в резултат на експлозии на свръхнови. Смята се, че по време на експлозията на kilonova за няколко дни се освобождава толкова светлина, колкото почти 1 милиард звезди, с размерите на Слънцето, могат да произведат за същото време. Учените са стигнали до извода, че тази експлозия е станала в ярка галактика на разстояние 8,3 милиона светлинни години от нас.
Между другото, ако носите златен пръстен на ръката си, тогава най-вероятно той се състои от злато, което току-що се появи в резултат на експлозия на kilonova. Факт е, че такива експлозии създават най-тежките химически елементи на Вселената. В допълнение към златото, това е също уран и платина.
Докато наблюдаваше телескопа Килон, Уеб откри и признаци на тежки елементи, появили се в резултат на експлозията. По-специално учените видяха наличието на такъв елемент като телур и група елементи, състоящи се от 15 метала, по-тежки от оловото, наречени лантаниди.
Според авторите на изследването килоновата може да бъде открита и с помощта на гравитационни вълни, които излъчват неутронни звезди по време на сблъсък. Но наземният детектор на гравитационни вълни LIGO беше в процес на надграждане по това време.
Превод: GlasNews