Използвайки своите инструменти, космическият кораб Mars Express направи няколко снимки на прашни бури, които бушуват на Марс близо до Северния полюс. Учените анализираха тези изображения и заключиха, че големи облаци прах се образуват на Червената планета по същия начин, по който облаците от водна пара се образуват на Земята. И това е много интригуващо, тъй като това са напълно различни планети, пише Gizmodo.

Облаците на нашата планета са огромно натрупване на студена водна пара. Те се образуват поради кръговрата на водата на Земята и характеристиките на нашата атмосфера. Но на Марс атмосферата е много по-различна: тя е много по-студена и много разредена, нейната плътност е само 1% от плътността на земната атмосфера.

Марс, прашна буряцял екран
 
Снимка: ESA

Въпреки това, Марс също има облаци, повечето от които са съставени от прах, който се движи от много бързи ветрове и след това се утаява на повърхността на планетата. Въпреки че Марс също има облаци, които съдържат вода поради факта, че планетата има воден лед. Но има много малко такива облаци. 

"Беше доста неочаквано да открием известно сходство между облаците на Марс и облаците на Земята. Изследването на прашните бури ни позволи да направим паралели с процесите, които се случват на нашата планета", казва Колин Уилсън от Европейската космическа агенция.

облаци, марс, земя
Снимка: ESA

Но когато погледнете прашните бури от космоса, те са изненадващо подобни на тези, наблюдавани от космоса на Земята. Разбира се, те се отличават с цветовата си схема: на Марс тези облаци придобиват по-оранжев оттенък.

Марс, прашна буряцял екран
Прашните бури на Марс са истински проблем за космическите кораби, които работят на повърхността на планетата. Снимка: ESA

Според учени от Европейската космическа агенция, въпреки непредсказуемостта на прашните бури на Марс и силните ветрове, които съществуват там, на планетата могат да се появят организирани атмосферни структури.

Според учените нещо подобно може да се намери на Венера, където атмосферата се различава както от земната, така и от марсианската. Бъдещите космически кораби на НАСА и Европейската космическа агенция, които ще летят до тази планета в началото на следващото десетилетие, може да разрешат повечето от метеорологичните мистерии на Венера.

Разбира се, струва си да си припомним едно значимо събитие в историята на човешкото изследване на космоса. Днес, 16 ноември 2022 г., НАСА изпрати успешно най-мощната космическа ракета до ЛунатаТака започна първият етап от изпълнението на програмата Артемида за връщане на човека на спътника на Земята.

Превод: GlasNews