Може би е най-добре да не търсите медицински съвет в TikTok, популярното приложение, известно със своите вирусни танцови тенденции, странни мемета и странно генерирано от потребителите съдържание. Разбира се, може да попаднете на достоверна информация, която не искате да видите, но според ново проучване е по-вероятно да бъдете бомбардирани с потенциално вредна за здравето дезинформация.
Както отбелязва д-р Маклийн Лавланд, специалист от Медицинския колеж на Университета в Аризона и водещ автор на изследването, хората винаги трябва първо да се консултират с лекаря си за съвет относно тяхното специфично медицинско състояние, пише IFLScience. Получаването на здравна информация и съвети чрез социалните медии обаче е изключително често срещано в наши дни.
Проучването, което се фокусира върху чернодробно заболяване, анализира хиляди видеоклипове в TikTok, съдържащи думите „цироза“ и „чернодробно заболяване“, публикувани между октомври и ноември 2022 г.
След това видеоклиповете бяха сравнени с установени медицински практики, одобрени от Американския колеж по гастроентерология, Американската гастроентерологична асоциация и Американската асоциация за изследване на чернодробни заболявания.
Резултатите бяха тревожни. Зашеметяващите 40% от публикациите съдържаха дезинформация, което означава, че разчитането на съвети от приложението за точна медицинска информация е като хвърляне на монета във въздуха.
„Въпреки че неточните публикации са по-малко популярни, те все още представляват голямо количество дезинформация в платформата, оставяйки хората с чернодробно заболяване уязвими към неверни твърдения“, предупреждава Лавланд. Изявленията в такава популярна социална медийна платформа могат да имат сериозни клинични последици.“
Добрата новина е, че правдивите публикации са много по-активни, което означава, че повече хора са видели правилната информация, отколкото опасните митове за детоксикация с паразити или харчене на пари за съмнителни билкови формули.
Въпреки това Лавланд подчерта, че трябва да се направи повече за борба с разпространението на дезинформация в TikTok и други социални медии.
Той предложи да се увеличи броят на лекарите в приложението, за да се предостави точна, основана на доказателства информация, както и да се въведе по-добро регулиране и мониторинг на здравните претенции.
„Като цяло TikTok и социалните медии са страхотни източници за разпространение на здравна информация“, каза Лавланд оптимистично, „но трябва да въведем повече предпазни мерки срещу неверни или подвеждащи твърдения.“
В крайна сметка не бихме искали някой друг да се поддаде на стария трик „залепете устата си, за да отслабнете“.