Индийският лунен орбитален апарат Chandrayaan-2 трябваше да предприеме действия за избягване, за да избегне сблъсък с Данури на Южна Корея. Всичко това се случи още през септември, но Индийската организация за космически изследвания (ISRO) съобщи за този инцидент в космоса едва сега.
Индийската сонда Chandrayaan-2 промени орбитата си на 19 септември и се издигна по-високо над лунната повърхност, за да избегне катастрофа в южнокорейската сонда Danuri, според нов доклад на ISRO. Предполагало се, че това може да се случи след две седмици, ако траекторията на полета не бъде променена. А на 1 октомври Chandrayaan-2 също промени орбитата си около Луната, за да избегне сблъсък с Лунния разузнавателен орбитър (LRO) на НАСА, пише Space.
И трите космически кораба обикалят около Луната в почти полярна орбита и следователно се приближават един към друг над полюсите на Луната, където рискът от сблъсък е много висок. През последната година и половина космическият кораб Данури е изпратил 40 аларми на Земята, показващи възможен сблъсък с други лунни сонди.
Преди 3 години Chandrayaan-2 вече промени орбитата си поради риск от сблъсък с LRO над северния полюс на Луната. Данури е извършил три маневри за избягване, откакто навлезе в орбита около Луната през декември 2022 г. Веднъж маневрата беше извършена, за да се избегне сблъсък с LRO, друга, за да се избегне сблъсък с Chandrayaan-2 и трета, за да се избегне сблъсък с японския модул SLIM малко преди кацането му на видимата страна на Луната през януари тази година.
Космическите агенции на Индия, Южна Корея и Съединените щати постоянно обменят данни за траекториите на полета на своите лунни сонди, което помага да се избегне катастрофа в космоса.
Космическите агенции използват предимно платформа, създадена от лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, наречена MADCAP, която изчислява риска от сблъсък и генерира предупреждения. Но понастоящем няма взаимно договорен международен протокол за справяне с подобни рискове от сблъсък.