Британски астрономи регистрираха една от най-мощните ударни вълни, достигащи Земята от дълбините на космоса. Феноменът е резултат от сблъсъка на галактика NGC 7318b с четири съседни обекта в група галактики, известна като квинтета на Стефан, разположена на 290 милиона светлинни години от нашата планета.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Monthly Notices на Кралското астрономическо дружество. Според учените галактиката NGC 7318b се е движела с невероятна скорост от 3,2 милиона километра в час, преди да се разбие в междугалактическо поле, състоящо се от плазма, газ и прах.
Този сблъсък създаде мощен ударен фронт, който активира плазмата и я накара да излъчва радиовълни. Този процес вероятно също е предизвикал раждането на нови звезди.
„NGC 7318b се разби в поле от отломки и компресира плазмата и газа в него. По този начин той реактивира плазмата, карайки я да свети ярко на радиочестоти и вероятно задейства процеса на образуване на звезди“, каза астрофизикът Марина Арнаудова, пише topnews. Специалистът подчерта, че подобни събития са изключително редки, но дават уникална възможност за изследване на динамиката на взаимодействията между галактиките.
Тези данни ще помогнат за по-доброто разбиране на процесите, довели до формирането на галактиките, наблюдавани днес, както и тези, които ще се появят в бъдеще.
Квинтетът на Стефан отдавна е обект на вниманието на учените. Изследването на такива сблъсъци не само разкрива механизмите на междугалактическата еволюция, но също така предоставя улики за влиянието на подобни катаклизми върху формирането на звездни системи.