Климатичната криза вече не е нещо, от което човечеството се страхува за бъдещето – тя вече е тук, което води до невероятни горещи вълни, суши и горски пожари, които удрят света. Освен това учените са открили, че последните 13 месеца на планетата са били и най-горещите в историята.
Тъй като климатичната система на планетата не спира да учудва, данните на НАСА показват, че 22 юли 2024 г. е бил най-горещият ден в историята — голяма граница в поредица от безпрецедентно високи температури, предупреждават учени, пише SciTechDaily.
Всъщност това събитие стана ясен индикатор за разочароващата тенденция на глобално кипене на планетата, което се дължи преди всичко на човешката дейност. Изследователите на НАСА са използвали широк набор от сателитни наблюдения на планетата, което позволява на учените да проследяват промените. Експертите отбелязват, че това играе важна роля в разработването на стратегии за ефективна адаптация към изменението на климата на планетата.
22 юли 2024 г. е най-горещият ден в историята, според анализ на НАСА на данните за глобалната дневна температура. Изследователите отбелязват, че 21 и 23 юли също са били рекордно горещи и са счупили рекорда, поставен през 2023 г. Експертите отбелязват, че тези температурни рекорди всъщност са част от дългосрочна тенденция на затопляне, причинена от човешката дейност, главно изгарянето на изкопаеми горива и отделянето на парникови газове.
Изследователите на НАСА събират усъвършенствани данни за нашата планета като част от дългосрочни наблюдения на динамично променящата се климатична система на Земята. В това, което се смята за най-горещата година в историята, последните две седмици бяха "особено тежки", каза Бил Нелсън от НАСА. Експертът отбелязва, че той и колегите му използват повече от две дузини сателити за наблюдение на планетата, а събирането на данни продължава през последните 60 години.
Въз основа на тези данни НАСА успя да предостави анализ на това как местните общности могат да се подготвят, адаптират и избегнат опасности в бързо променяща се среда. Според учените изводите за най-горещия ден в историята на наблюденията са направени въз основа на данни от Modern-Era Retrospective Analysis for Research and Applications, Version 2 (MERRA-2) и Goddard Earth Observing System Forward Processing (GEOS-FP) системи, съчетаващи милиони глобални наблюдения с помощта на инструменти на сушата, морето и въздуха, както и от сателити.
В графиката годишните глобални температури за 1980-2022 г. са показани в бяло, стойностите за 2023 г. са показани в розово, а от януари до юни 2024 г. в червено. Дневните глобални температури от 1 до 23 юли 2024 г. от GEOS-FP са показани в лилаво.
1124g 20:37, 12.08.2024
Ze po sfeta